Patarimai sėkmingo verslo pradžiai
Apsispręskite dėl verslo idėjos
Verslo idėja laikoma vienu svarbiausių verslo elementų. Idėja turi jums patikti, įkvėpti ir būti naudinga, kad galėtų padėti išspręsti vieną ar kitą problemą.
Galbūt vaikystėje svajojote turėti savo rankdarbių parduotuvę ar norėjote ugdyti vaikus ir įkurti darželį?
Neretai verslo idėją pasufleruoja patirti sunkumai. Pavyzdžiui, imsitės gaminti muilą, nes pirktas parduotuvėje sukelia alerginę reakciją.
Išanalizuokite rinką ir konkurentus
Prieš pradėdami įgyvendinti savo verslo idėją, įdėmiai ištirkite rinką, paanalizuokite, ką siūlo konkurentai – įvertinkite planuojamo verslo konkurencinę aplinką. Turite įsitikinti, kad turima verslo idėja yra perspektyvi ir pranašesnė nei konkurentų.
Kruopšti rinkos analizė – vienas svarbiausių dalykų, padedantis įsivardijant tikslus ir priemones, pradedant ir jau įgyvendinant savo idėją. Atkreipiame dėmesį, kad patariama tirti rinką ne tik pradedant verslą, bet ir ateityje periodiškai apžvelgti esamą padėtį bei konkurentus.
Būtina žinoti savo pagrindinius konkurentus ir rasti atsakymus į rūpimus klausimus: „Ar seniai jie dirba?“, „Ar tarp jų yra aiškus lyderis?“. Turėtumėte aiškiai apibrėžti, kuo jūsų planuojamas verslas bus kitoks nei konkurentų, kuo jūsų verslo idėja yra pranašesnė.
Parenkite verslo planą
Turite aiškiai ir tiksliai numatyti reikalingus atlikti veiksmus (rinkos, konkurencinės aplinkos analizė ir pan.), kurie padės parašyti gerą verslo planą. Tai – dar vienas labai svarbus verslo elementas, padedantis ne tik išanalizuoti rinką, bet ir numatyti galimas kliūtis, galimybes ir naujas verslo kryptis.
Jeigu jaučiate, kad jums reikalinga pagalba – ieškokite papildomos informacijos arba kreipkitės į specialistus, padėsiančius parengti verslo planą.
Verslo pradžiai: nebijokite pasiskolinti pinigų
Nedideliam verslui pradėti gali užtekti ir minimalių lėšų, tačiau didesniam verslui vystyti nuosavo kapitalo tikrai neužteks. Todėl turėdami atsakingai ir kruopščiai parengtą verslo planą, nebijokite kreiptis į finansų įstaigą dėl verslo paskolos naujam verslui.
Vilniaus kredito unija teikia paskolas smulkiajam ir vidutiniam verslui – tiek paskolas verslo pradžiai, tiek ir finansavimą verslo plėtrai, verslo vystymui.
Plėskite verslą
Praėjus keleriems metams nuo verslo pradžios tikėtinas investuotojų susidomėjimas jūsų įmonės veikla ir jų noras investuoti į jūsų projektą.
Svarbu prisiminti, kad verslas turi būti pelningas tiek investuotojams, tiek ir jums. Verslo ekspertai pataria nepamiršti sau užduoti klausimo: „Ką dar galėčiau padaryti, kad mano verslas būtų sėkmingesnis?“, ir nuolat ieškoti verslo plėtros galimybių.
Kaip išvengti esminių klaidų
Pritrūksta originalumo
Viena didžiausių pradedančiųjų verslininkų klaidų – originalumo stoka. Taip nutinka pasirinkus lengviausią, kitų jau pramintą taką. Todėl pradedant verslą nepatariama kopijuoti nei kitų Lietuvos, nei užsienio verslų.
Siekiant sėkmės neretai mūsų šalyje bandomos įgyvendinti svetur sėkmingos verslo idėjos. Patirtis rodo, kad kopijuojamos aklai tos idėjos mūsų šalyje labai retai pasiteisina: neišanalizuojama vietinė šalies rinka, aplinka, taip pat pirkėjų poreikiai.
Prieš pradedant įgyvendinti savo turimą verslo idėją, rekomenduojama atlikti bent minimalią apklausą ar aplinkos analizę.
Tai padės išsiaiškinti galimą jūsų siūlomos prekės ar paslaugos poreikį. Juk tai, kas patinka jums, nebūtinai bus reikalinga ir kitiems, o gal tokią veiklą jau vysto potencialūs konkurentai.
Svarbu turėti omenyje, kad pradėjus vykdyti veiklą jūsų įmonė, siekdama išgyventi arba daugiau uždirbti ir atitikti rinkos poreikius, turės pakeisti veiklos kryptį.
Tai nereiškia, kad suklydote, tiesiog neretai prekių ir paslaugų rinkoje atsiranda puikių galimybių, kurių iki tol nė nepastebėjote.
Neaiški verslo strategija
Imantis verslo svarbu apsibrėžti, į ką šis verslas bus orientuotas. Nors įtikėjus verslo idėja ir norint kuo greičiau ją įgyvendinti gali atrodyti, kad verslo plano ir strategijos kūrimas tėra laiko švaistymas, taip nėra.
Prieš imantis verslo idėjos įgyvendinimo ir pradedant verslą labai svarbu nustatyti, į kokį vartotojų ar pirkėjų segmentą verslas orientuojasi, kas yra potencialūs klientai, kiek tikimasi uždirbti iš siūlomos prekės ar paslaugos, kokie turėtų būtų jų pastovūs kaštai, kaip prekė ar paslauga bus reklamuojama ir apie ją sužinos potencialūs klientai ir pan. Norint pradėti sėkmingą verslą ir įgyvendinti verslo idėją, būtina aiškiai suformuluoti veiklos vykdymo motyvus, plėtros tempą bei mastą.
Sėkmingo verslo paslaptis – tinkamas veiksmų planas. Pirmiausia reikėtų išsigryninti verslo idėją, tuomet įvertinti, koks bus tikėtinas poreikis ir kaip jį tenkinsite.
Taip pat suplanuokite išlaidas ir numatykite, kaip bus reklamuojamas ar viešinamas jūsų naujas produktas ar paslauga.
Pradedantieji verslininkai turi racionaliai įvertinti savo veiklos apimtis ir formuoti gerai pamatuotus lūkesčius. Tik gerai apgalvota, aiški ir efektyvi strategija suteiks galimybę tinkamai panaudoti turimus finansinius išteklius ir pritraukti naujų.
Netinkamas verslo finansų tvarkymas
Pradedant verslą svarbu nuo pat pirmos dienos tinkamai tvarkyti dokumentaciją. Pradedama vykdyti veikla turi būti oficialiai įregistruota. Pavyzdžiui, dirbant pagal verslo liudijimą ar individualios veiklos pažymą būtina šiuos dokumentus išsiimti Valstybinėje mokesčių inspekcijoje (VMI). Juridinis asmuo taip pat turi būti tinkamai įregistruotas.
Pradedant verslą svarbu viską daryti palaipsniui ir neskubėti. Vienas iš tipinių atvejų, kur paskubama – užsiregistravimas PVM mokėtoju, nors PVM mokėtojo kodas pradedant verslą tikrai nėra būtinas. Svarbu įvertinti atsakomybes, kurios tenka PVM mokėtojams, ir abejojant pasikonsultuoti su VMI specialistais.
Atkreipiame dėmesį, kad pradedant verslą labai svarbu laiku skaityti VMI siunčiamus informacinius laiškus. Ši informacija nėra perteklinė ir ją siųsdama naujiems verslininkams VMI siekia padėti ir siunčia informacinius pranešimus apie mokesčių pasikeitimus, teikiamas el. paslaugas, iš anksto praneša apie deklaravimo ir mokesčių mokėjimo terminus.
Norint, kad pirmi kartai apskaičiuojant mokesčius, pildant deklaracijas ar atliekant kitus formalumus būtų sklandūs, patariama pasinaudoti VMI specialistų konsultacijomis. Tai sutaupys jums laiko, nieko nekainuos ir galėsite būti tikri, kad išvengėte klaidų.
Atkreipiame dėmesį, kad su VMI būtina bendradarbiauti ir verslo nesėkmės atveju. Nutraukus veiklą ir apie tai nepranešus VMI, gali kilti nesklandumų ir teks sumokėti mokesčius, nors veikla ir nebuvo vykdoma. Atsakingas dokumentacijos, įregistravimo ir išregistravimo dokumentų tvarkymas yra kiekvieno verslininko atsakomybė ir tam reikėtų skirti pakankamai dėmesio.
Verslui svarbi komanda
Nors naujas verslas dažnai yra steigiamas tik vieno asmens ir daug rečiau kelių bendraminčių, manoma, kad sektųsi daug geriau, jeigu būtų atvirkščiai. Kadangi pirmieji įmonės gyvavimo metai yra patys sudėtingiausi, o finansinės galimybės gana ribotos, verslo steigėjas, siekdamas sutaupyti, pats apsiima atlikti visus darbus. Jis ne tik veda derybas ar pardavinėja, tačiau ir įrenginėja parduotuvės patalpas, taip pat tvarkosi sandėliuose ir pan.
Labai greitai paaiškėja, kad, norint viską padaryti gerai, pritrūksta ir laiko, ir žinių. Dėl šios priežasties neretai nukenčia parduodamo produkto arba teikiamų paslaugų kokybė ir įvaizdis.
Norint to išvengti, reikėtų arba viską nuosekliai suplanuoti ir neskubant darbuotis, arba gerai įvertinti savo kompetencijas ir neturint tam tikrų įgūdžių su tuo susijusias užduotis patikėti tų sričių profesionalams.