Patarimai

Patarimai, kaip pasiruošti būsto paskolai

1. Atsakingai įvertinkite turimus finansinius įsipareigojimus

Būsto paskolos mėnesio įmoka kartu su kitų finansinių įsipareigojimų visuma negalės būti didesnė kaip 40 proc. šeimos pajamų.

Be to, besiskolinančiojo galimybes mokėti būsto kredito įmokas VKU vertina pagal kelis scenarijus, iš kurių viena yra hipotetinė situacija, jog būsto paskolos metinė palūkanų norma pasiekia 5 procentus.

Kaip rodo finansų rinkų praeitis, paskolos palūkanų norma anksčiau ar vėliau turės kilti, todėl būtina numatyti šiek tiek „erdvės“ ir nesiekti maksimaliai išnaudoti visų savo šeimos skolinimosi galimybių.

Pasinaudoję būsto paskolos skaičiuokle galite preliminariai apskaičiuoti, kokio dydžio būsto paskolą galėtumėte gauti.

2. Pagalvokite apie artimiausią dešimtmetį

Būsto paskola yra vienas iš rimtų ir ilgalaikių finansinių įsipareigojimų, todėl nusprendus gauti būsto paskolą reikėtų įvertinti ne tik dabartinę savo ar šeimos situaciją. Dar svarbiau yra pabandyti įsivaizduoti, kaip ji galėtų pasikeisti per ateinančius 5 ar 10 metų.

Pavyzdžiui, galbūt po kelerių metų planuojate šeimos pagausėjimą ir jums bus reikalingas didesnio ploto būstas ramesniame miesto rajone. O gal priešingai – visą dėmesį ketinate skirti karjerai, todėl jums užteks mažesnio, bet arčiau miesto centro esančio būsto.

Tiesa, nors anksčiau apie būsto įsigijimą buvo galvojama kaip apie viso gyvenimo investiciją, dabar vis daugiau žmonių būstą nusprendžia keisti atsižvelgdami į pasikeitusius savo ar šeimos poreikius.

Tad jei šiuo metu jums 25 metai, skirti daug laiko svarstymams, ar pasirinktas būstas tenkins jūsų poreikius išėjus į pensiją, nereikėtų. Vis dėlto svarbu atsižvelgti į kitą aspektą – būsto likvidumą. Kitaip tariant, įvertinti, kiek paklausus jūsų būstas bus NT rinkoje ateityje ir kaip paprasta būtų jį parduoti neprarandant investuotų lėšų.

Be to, svarbu nepamiršti ir saugumo – kas nutiktų, jei ilgesnį laiką nebegautumėte reguliarių pajamų ar 6 mėn. sirgtumėte. Todėl verta pagalvoti apie draudimo apsaugas nuo gyvenimo netikėtumų (gyvybės draudimas, turto draudimas).

3. Nuo svajonės – prie realybės

Įvertinus savo finansines galimybes ir įsivardijus ateities poreikius, ir jūsų svajonių būstas įgaus realesnį pavidalą – tiksliai žinosite, kokio dydžio ir kokių charakteristikų būsto norite, kokia jo kaina jums priimtina ir kokio dydžio paskolos mėnesio įmoka bus priimtina jūsų šeimos biudžetui. Kaip parodė apklausos, būsto paieškos dažniausiai trunka nuo 3 iki 6 mėn., o pirkėjai vidutiniškai apžiūri 4–5 būsto variantus.

Radus svajonių būstą reikėtų įvertinti jo kainą, pasidomėti dėl turto vertinimo ir realios turto vertės. Pavyzdžiui, didžioji dalis naujų būstų Lietuvoje parduodami tik su daline apdaila, vadinasi, jų įrengimui dar reikės skirti pinigų.

Jei būstas yra sename name, ateityje gali laukti rimtesni remonto darbai arba renovacija.

Svarbu nepamiršti ir visų papildomų su būsto įsigijimu susijusių mokesčių, įskaitant sutarties sudarymo, notaro, būsto įkeitimo mokesčius.
Kuo daugiau tokių aspektų įvertinsite, tuo tiksliau žinosite, kiek pinigų viso būsto įsigijimo proceso metu jums reikės skirti.

4. Susipažinkite su sutarties niuansais

Jei radote jums patinkantį būstą, kuris atitinka keliamus kriterijus ir jūsų finansines galimybes, metas susipažinti su pagrindinėmis VKU finansavimo suteikimo sąlygomis, etapais ir palūkanų apskaičiavimo tvarka.

Visą aktualią informaciją rasite mūsų interneto svetainėje, sužinosite parašę mums el. laišką ar paskambinę telefonu.

5. Užpildykite paraišką paskolai būstui įsigyti

Norint sužinoti atsakymą dėl būsto paskolos, reikia užpildyti paraišką. Užpildžius paraišką paskolai gauti jokių papildomų veiksmų atlikti nebereikia – VKU atstovai su jumis susieks, pristatys sprendimą ir kartu sutarsite dėl tolimesnių veiksmų.

Paskutinis patarimas – kuo daugiau laiko skirkite savo poreikiams ir galimybėms įvertinti. Kuo išsamiau išanalizuosite situaciją rinkoje ir įvairius būsto variantus, tuo didesnė tikimybė, kad jūsų sprendimas bus gerai apsvarstytas, o išsirinktas būstas – ir tiks, ir patiks ilgam.