Patarimai

8 žingsniai būsto paskolos link

1 žingsnis: įvertinkite savo finansines galimybes

Jei nusprendėte būstą įsigyti pasinaudodami būsto paskola, pirmiausia turėtumėte atsižvelgti į dabartinę savo finaninę padėtį, nepamiršti ir jūsų prisiimtų finansinių įsipareigojimų. Vertinant teisę į būsto paskolą bus atsižvelgiama į tai, koks pradinis įnašas sukauptas, ir į šeimos pajamų bei finansinių įsipareigojimų santykį.

2 žingsnis: numatykite, kad gali būti reikalingas didesnis pradinis įnaša

Perkant naujos statybos būstą, bendroji taisyklė – pradinis įnašas turėtų siekti ne mažiau kaip 15 proc. įsigyjamo būsto kainos ar nekilnojamojo turto vertės. Atkreipiame dėmesį, jei išsirinkote senesnės statybos būstą, kredito įstaiga gali prašyti, kad pradinis įnašas būtų didesnis. Daugiau nuosavų pinigų taip pat teks įnešti ir tuo atveju, jeigu tai bus jau ne pirmas jūsų būstas, kurį norėsite įsigyti pasinaudoję būsto paskola.

3 žingsnis: svarbu įvertinti visus šeimos finansinius įsipareigojimus

Kita svarbi taisyklė – būsto paskolos mėnesio įmoka kartu, pridedant kitus finansinius įsipareigojimus, negalės būti didesnė kaip 40 proc. šeimos pajamų. Svarbu prisiminti, kad metinė palūkanų norma gali kisti, todėl imant būsto paskolą ir vertinant, kokia mėnesinė įmoka šeimai nebūtų per didelė našta, būtina numatyti šiek tiek „erdvės“ ir nesiekti maksimaliai išnaudoti visų savo šeimos skolinimosi galimybių. Mėnesinė įmoka už būsto paskolą turėtų būti kiek mažesnė, nei šeima pajėgi mokėti dėl to nepajusdama finansinių iššūkių.

4 žingsnis: pagalvokite apie ateitį

Būsto paskola yra vienas iš rimtų ir ilgalaikių finansinių įsipareigojimų, todėl nusprendus dėl kredito sutarties reikėtų įvertinti ne tik dabartinę savo ar šeimos situaciją. Svarbu pabandyti įsivaizduoti, kaip jūsų poreikiai galėtų pasikeisti per ateinančius 5 ar 10 metų. Pavyzdžiui, galbūt po kelerių metų planuojate šeimos pagausėjimą ir jums bus reikalingas didesnio ploto būstas ramesniame miesto rajone. O gal priešingai – visą dėmesį ketinate skirti karjerai, todėl jums užteks mažesnio, bet arčiau miesto centro esančio būsto. Tiesa, nors anksčiau apie būsto įsigijimą buvo galvojama kaip apie viso gyvenimo investiciją, dabar vis daugiau žmonių būstą nusprendžia keisti atsižvelgdami į pasikeitusius savo ar šeimos poreikius.

5 žingsnis: įvertinkite būstą ir jo likvidumą, kitas rizikas

Svarbu įvertinti, kiek paklausus jūsų būstas bus NT rinkoje ateityje ir kaip paprasta būtų jį parduoti neprarandant investuotų lėšų. Svarbu nepamiršti ir saugumo: kas nutiktų, jei ilgesnį laiką nebegautumėte reguliarių pajamų ar 6 mėn. sirgtumėte? Todėl verta pagalvoti apie draudimo apsaugas nuo gyvenimo netikėtumų (gyvybės draudimas, nekilnojamojo turto draudimas).

6 žingsnis: tinkamo būsto paieška

Įvertinę savo finansines galimybes ir įsivardiję ateities poreikius, realiau įsivaizduosite ateities būstą. Tiksliai žinosite, kokio dydžio ir kokių charakteristikų nekilnojamąjį turtą norite pirkti, kokia jo kaina jums priimtina ir kokio dydžio paskolos mėnesio įmoka už būstą bus tinkama jūsų šeimos biudžetui. Kaip parodė apklausos, būsto paieškos dažniausiai trunka nuo 3 iki 6 mėn., o pirkėjai vidutiniškai apžiūri 4–5 būsto variantus.

7 žingsnis: niuansai perkant senos ir naujos statybos būstą

Radus svajonių būstą reikėtų visapusiškai įvertinti jo kainą, pasidomėti dėl nekilnojamojo turto vertinimo ir realios turto vertės. Pavyzdžiui, dažniausiai naują būstą Lietuvoje galima įsigyti tik su daline apdaila, vadinasi, jų įrengimui dar reikės skirti pinigų. Jei būstas yra sename name, ateityje gali laukti rimtesni remonto darbai arba renovacija.

8 žingsnis: papildomos išlaidos perkant būstą

Nereikėtų pamiršti ir visų papildomų su nekilnojamojo turto įsigijimu susijusių mokesčių, įskaitant sutarties sudarymo, notaro, nekilnojamojo turto įkeitimo mokesčius. Kuo daugiau tokių aspektų įvertinsite, tuo tiksliau žinosite, kiek pinigų viso būsto įsigijimo proceso metu jums reikės skirti.