Saugus paslaugų
naudojimas

Internetui ir skaitmeninėms technologijoms tapus neatsiejama kasdienybės dalimi, asmens duomenų ir finansinio saugumo užtikrinimas darosi vis opesnė problema. Internetiniai sukčiai tobulėja kartu su technologijomis, nuolat tobulina esamas bei atranda naujas ir vis sunkiau atpažįstamas apgaulės schemas. Žinojimas, kokiais metodais veikia finansiniai nusikaltėliai, gali mus apsaugoti.

Finansiniai sukčiai nesirenka amžiaus ar lyties – į jų „nasrus“ gali papulti bet kuris iš mūsų. Kredito unijos dalinasi informacija ir patarimais, kaip demaskuoti piktus finansinių sukčių kėslus.

Būkite budrūs, jeigu:

1

Sulaukėte „tik kartą gyvenime“ pasitaikančio šanso investuoti ir praturėti.

2

Susisiekęs kredito unijos darbuotojas prašo Jūsų asmens ir prisijungimo prie el. bankininkystės duomenų.

3

Sulaukėte skambučio iš svarbios organizacijos pareigūno su prašymu pervesti pinigus.

4

Greitai užsimezgę romantiniai santykiai virto prašymu padėti finansiškai.

Ko kredito unija NIEKADA nedarys?

Kaip apsisaugoti?

Dažniausiai pasitaikančios sukčiavimo schemos*:

Sukčiavimas apsimetus finansų įstaigos darbuotoju

Su Jumis susisiekęs kredito unijos darbuotojas prašo atnaujinti duomenis? Kilo sistemos nesklandumų ir paslaugus darbuotojas nori padėti – tereikia Jūsų prisijungimo duomenų ir viską padarys už Jus?

Svarbu! Nei banko, nei Sodros, nei kredito unijos ar bet kurios kitos institucijos arba organizacijos darbuotojas negali prašyti Jūsų prisijungimo ar kitų asmeninių duomenų. Jei taip nutiko – tikriausiai susidūrėte su finansiniais sukčiais.

Kaip atpažinti?

 • Su jumis susisiekti gali ne tik skambučiais, bet ir laiškais ar SMS žinute su aktyvia nuoroda, kuri nukreipia ne į oficialų, o fiktyvų puslapį.
 • Žinutes ir laiškus galite gauti nuo kredito unijos, sukčiams suklastojus siuntėjo vardą.
 • Sukčiai dažnu atveju Jus skubins, ragins imtis veiksmų čia ir dabar. Nepasiduokite skubinimui ir būkite atidūs. Rašybos ir gramatikos klaidos vis rečiau išduoda apgaulę. Dabar sukčiai sukuria kone tobulus svetainių dublikatus, todėl akivaizdžių skirtumų galite ir nepastebėti.
 • Nepasiduokite spaudimui pasidalinti ekranu. Jokios finansinės institucijos ar organizacijos darbuotojas šito Jūsų neprašys.

Romantinis sukčiavimas

Romantinį sukčiavimą naudoja asmenys, siekdami sukurti iliuziją apie meilės interesus ir romantinius ketinimus. Tai apgaulinga praktika, paremta emocine manipuliacija, siekiant apgauti auką finansiškai.

Visada reikia turėti galvoje, kad kito žmogaus rodomas dėmesys Jums internete (pažinčių portaluose, socialiniuose tinkluose ir kt.) gali būti labai gerai apgalvota sukčių schema. Jums tai – flirtas ir atgaiva po darbų, jiems – strateginis veiksmų planas.

Kaip atpažinti?

 • Nauja simpatija prašo intymių Jūsų nuotraukų. Pasidalinus jomis ar privataus gyvenimo detalėmis, sukčiai gali pasitelkti šantažą ir grasinti paviešinti intymią informaciją, jeigu iš Jūsų negaus prašomo atlygio. Pagal žalos mastą romantiniai sukčiai aplenkia telefoninius sukčius.
 • Nauja meilė gyvena ne Lietuvoje ir nori pas Jus atskristi, bet mokėjimo kortelė kaip tyčia užblokuota ir prašo pervesti pinigų. Būkite budrūs, neatskleiskite savo asmeniniam naudojimui skirtų duomenų. Neskolinkite ir neatlikite pavedimo kito asmens vardu. Galite ne tik prarasti pinigus, bet ir prisidėti prie pinigų plovimo.

Kaip apsisaugoti?

Paieškokite informacijos apie naująją simpatiją internete: ar turi aktyvias paskyras kituose socialiniuose tinkluose, ar turite bendrų draugų, ar paskyroje naudojama nuotrauka nėra viešai prieinama „Google“ paieškoje kito asmens vardu? Paklauskite šeimos ir draugų nuomonės.

Sukčiavimas apsimetus teisėsauga

Tai būdas, kuomet skambinantis sukčius prisistato kaip pareigūnas, nurodo savo vardą bei pavardę, pasisakp esąs iš policijos, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT), Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) ar panašios institucijos. Prisiminkite, kad dėl nelaimingo atsitikimo pareigūnai gali tik informuoti ir paprašyti patikslinti detales. Kitu atveju, gali būti, kad papuolėte į sukčių pinkles.

Kaip atpažinti?

 • Pareigūnai niekada neprašys Jūsų el. bankininkystės prisijungimų ar kitų konfidencialių duomenų.
 • Jeigu paskambinęs asmuo praneša apie neva į nelaimę patekusį Jūsų artimą, pirmiausia susisiekite su juo, užuot vykdę nepažįstamojo nurodymus.
 • Pareigūnai niekada neprašys Jūsų pinigų, kuriuos neva perduos į nelaimę patekusiam artimajam.
 • Nebijokite pasirodyti nemandagūs – kilus įtarimų, paprasčiausiai nutraukite pokalbį.

Jei tokios informacijos reikalaujama arba jau atskleidėte prisijungimus prie savo el. bankininkystės – nedelsdami susisiekite su savo kredito unija bei policija. Naudokitės tik oficialiuose šaltiniuose nurodytais finansų įstaigų ir teisėsaugos kontaktais.

Interneto „prekeiviai“

Brangią prekę atradote už neįtikėtinai žemą kainą? Tikėtina, kad tai dar viena sukčiavimo forma. Jei vis dėlto nusprendėte išbandyti laimę ir surizikuoti – turėkite atskirą kortelę apsipirkti internetu. Jos sąskaitą papildykite tik prieš atlikdami mokėjimą ir tik tiek lėšų, kiek reikia konkrečiai prekei ar paslaugai įsigyti.

Kaip atpažinti?

 • Visada patikrinkite, kokią informaciją apie save viešai skelbia pardavėjas, kokia informacija prieinama apie pasirinktą interneto parduotuvę. Ar interneto parduotuvė atskleidžia duomenis apie savo įmonę – pavadinimą, registracijos numerį, adresą, kitą kontaktinę informaciją.
 • Paieškokite klientų atsiliepimų su pardavėju nesusijusiose interneto svetainėse. Tam gali padėti rekvizitai.lt ir panašaus pobūdžio svetainės, „Google“ atsiliepimų skiltis.
 • Atkreipkite dėmesį, ar pardavėjas turi prekių grąžinimo taisykles, kiek skirtingų atsiskaitymo sprendimų siūlo savo pirkėjams. Jeigu nurodytas tik sąskaitos numeris, Jums turėtų kilti įtarimų apie nesąžiningą pardavėją.

Svarbu žinoti, kad atsiskaičius savo mokėjimo kortele, klientas gali kreiptis į kredito uniją dėl lėšų susigrąžinimo, tačiau tai turėtų padaryti neatidėliodamas.

Išsisaugokite pirkimo patvirtinimą, susirašinėjimą su pardavėju, informaciją apie pristatymą, jei prekė buvo grąžinta pardavėjui – grąžinimą patvirtinantį dokumentą, pvz., pašto siuntos kvitą.

Sukčiavimas apsimetus įmonės vadovu

Netikėtai paskambino ar el. laišką parašė Jūsų darbovietės vadovas? Keista, kad skambinama po darbo valandų? Būkite atsargūs! Jei prašoma atlikti skubią mokėjimo operaciją, keisti tiekėjų duomenis ir nepaisyti įmonės vidinės tvarkos – tikriausiai bendraujate su finansiniu sukčiumi.

Kaip apsisaugoti?

 • Prieš atlikdami bet kokį veiksmą, susisiekite su atsakingais kolegomis ar tiesioginiu savo vadovu. Neatlikite jokių mokėjimų ir nespauskite atsiųstų nuorodų.
 • Vadovaukitės Jūsų įmonėje nustatyta vidine tvarka. Jeigu tokios neturite – geriausias laikas tuo pasirūpinti yra dabar.
 • Venkite dalintis pertekline asmenine ar įmonės informacija socialiniuose tinkluose.

Apsimetėliai verslo partneriai

Jeigu Jums paskambino arba gavote el. laišką iš naujo partnerių darbuotojo, neva šiam pirma savaitė ir nesusigaudo sąskaitose, būkite atidūs. Nauji darbuotojai, „pamirštos“ sąskaitos ir kiti skubos tvarka daromi pokyčiai gali būti sukčių pinklės.

Kaip apsisaugoti?

 • Apie situaciją praneškite atsakingiems kolegoms.
 • Kreipkitės į tiekėjus ar partnerius pokyčių patvirtinimo.
 • Naudokite tik oficialiai suderintus ir patvirtintus kontaktinius duomenis bei kanalus, o ne socialinius tinklus.

Netikri investicijų brokeriai

Sulaukėte „tik kartą gyvenime“ pasitaikančio šanso investuoti ir užsidirbti? Atsargiai, sukčiai turi ne tik naujus veikimo principus, bet ir fiktyvių interneto svetainių, realistiškai atrodančių dokumentų ir padirbtų sertifikatų.

Kaip atpažinti?

 • Žadama greita grąža, o pasiūlymo laikas „labai ribotas“. Su Jumis susisiekęs asmuo ragina sprendimą priimti kuo greičiau, o geriausia – čia ir dabar.
 • Sulaukiate įkyrių pasikartojančių skambučių.
 • Pasiūlymas galioja tik jums ir juo prašoma su nieko nesidalinti.
 • Pasiūlyta aplankyti interneto svetainė neturi saugumo sertifikatą žyminčios spynelės arba bendraujama susirašinėjimo programėlėmis („Viber“, „Whatsapp“). „Brokeris“ siūlo viską sutvarkyti už Jus, tereikia pateikti el. bankininkystės, kortelės ar asmens dokumento informaciją.

Kaip apsisaugoti?

Tikri tarpininkai padeda savo žiniomis, o ne mygtukų paspaudimu už klientą. Jeigu kartą jau esate susigundę apgaule, nepamirškite, kad su sukčiavimu gali tekti susidurti ir ateityje. Pavyzdžiui, po kurio laiko galite sulaukti žinučių ar skambučių iš asmenų, kurie siūlys pagalbą neva susigrąžinant prarastus pinigus. „Matome, kad buvote nukentėję, Jūsų lėšos rastos“, – tariamų teisininkų ar pareigūnų pamėgta dainelė. Kad ir kaip viltingai skambėtų, neužkibkite ant kabliuko.

* Informacija parengta remiantis Lietuvos bankų asociacijos narių sukčiavimo prevencijos kampanija https://atpazinksukciu.lt/.

Nukentėjai? Pranešk!

DĖMESIO! Jei tapote sukčių auka, kuo skubiau:

 • Susisiekite su kredito unija. Tik tokiu būdu kredito unijos specialistai galės atšaukti arba užginčyti pavedimą ar mokėjimo operaciją Jūsų kortele bei užregistruoti incidentą.
 • Nedelsdami kreipkitės į policiją.

Atkreipkite dėmesį. Jeigu piniginės lėšos buvo pervestos Jūsų pačių iniciatyva arba sukčiams atskleidėte savo asmeninius duomenis, susijusius su mokėjimo sąskaita, tikėtina, kad kredito unija Jūsų prarastų lėšų sugrąžinti negalės.

 

Dažniausiai užduodami
klausimai

Saugus atsiskaitymas mokėjimo kortele internete

Kaip prisijungti prie saugaus atsiskaitymo internetu programos?

 1. Prisijunkite prie el. bankininkystės „i-Unija“.
 2. Pasirinkite „Sąskaitos“ -> „Mokėjimo kortelės“ -> „Saugus pirkimas“.
 3. Pasirinkite kortelę ir stulpelyje „Veiksmai“ paspauskite „Registruoti“.
 4. Įveskite savo susikurtą nuolatinį slaptažodį.
 5. Įveskite mobilaus telefono numerį, kuriuo bus siunčiami vienkartiniai saugos kodai.

Apsipirkimo procesas

 1. Elektroninėje parduotuvėje, pažymėtoje „MasterCard® SecureCode™“ ženklu, išsirinkę prekę ar paslaugą įveskite įprastus mokėjimo kortelės duomenis, skirtus atsiskaityti internete: kortelės numerį, jos galiojimo datą ir triženklį kortelės saugos kodą (CVC2 arba CVV2).
 2. Sistema jus automatiškai nukreips į LKU kredito unijų grupės saugaus atsiskaitymo internetu svetainės langą.
 3. Įsitikinkite, kad visa apie pirkimą pateikta informacija yra teisinga, ir suveskite savo susikurtą slaptažodį.
 4. Sistema jus nukreips į naują langą, kuriame įveskite SMS žinute iš LKU grupės kredito unijos gautą vienkartinį iš skaitmenų sudarytą saugos kodą.
 5. Jums įvedus teisingą saugos kodą, mokėjimas patvirtinamas.
 6. Bent vieną iš kodų suvedus neteisingai, sistema jus grąžins į patvirtinimo langą, kad abu duomenis suvestumėte teisingai.
 7. Parduotuvėse, kurios nėra pažymėtos „MasterCard® SecureCode™“ logotipu, ir toliau galėsite atsiskaityti suvesdami mokėjimo kortelės duomenis.

Papildoma informacija

 1. Pasikeitus mobiliojo telefono numeriui, nepamirškite atnaujinti informacijos prisijungę prie elektroninės bankininkystės („Sąskaitos“ -> „Mokėjimo kortelės“ -> „Saugus pirkimas“), stulpelyje „Veiksmai“ pasirinkite „Pakeisti“ ir suveskite naują telefono numerį. Taip pat galite pasikeisti ir nuolatinį slaptažodį, jei jį pamiršote arba užblokavote neteisingai įvedę 5 kartus.
 2. Sukurtas ir SMS žinute atsiųstas saugos kodas galioja ribotą laiką ir skiriamas tik vienai mokėjimo operacijai atlikti. Jei nespėjote įvesti gauto vienkartinio kodo, paspauskite mygtuką „Atsiųsti naują saugos kodą“ ir mes pakartosime kodo siuntimą.
 3. Jei 5 kartus iš eilės įvedėte neteisingą vienkartinį saugos kodą, jį atstatyti galite kreipdamiesi į kredito uniją.
 4. Nuolatinio ar vienkartinio slaptažodžio užblokavimas neužblokuos jūsų mokėjimo kortelės. Galėsite įprastai išsiimti grynųjų pinigų iš bankomatų ir atsiskaityti prekybos vietose.

Saugiai naudokitės kredito unijos paslaugomis

Kaip saugiai naudotis elektronine bankininkyste?

 1. Junkitės prie elektroninės bankininkystės sistemos tik per oficialius kreditų unijų puslapius arba surinkę adresą: www.i-unija.lt. Norėdami prisijungti prie elektroninės bankininkystės, turite naudotis naujausiomis „Internet Explorer“, „Mozilla Firefox“ arba „Google Chrome“ naršyklių versijomis.
 2. Būkite pastabūs pasikeitimams, nes būna atvejų, kai sukčiai sukuria panašias sistemas, kad išviliotų iš gyventojų jų prisijungimo duomenis.
  Kaip tokias sistemas atskirti? Norint prisijungti prie elektroninės bankininkystės, užtenka nurodyti naudotojo kodą, slaptažodį ir pasirinkti identifikavimo būdą – „Smart-ID“, mobilųjį parašą ar vienkartinį saugos kodą.
  Jeigu prašoma pateikti bet kurios priemonės slaptažodžius, raginame niekada ir niekam jų neatskleisti, net ir kredito unijų ar kitų organizacijų darbuotojais prisistačiusiems asmenims, teisėsaugos pareigūnams.
 3. Jei suabejojate dėl elektroninės bankininkystės atvaizdavimo ar sistemos veikimo, geriau iš karto nutraukite savo veiksmus. Ypač atkreipkite dėmesį, jeigu tinklalapyje 5 kartus iš eilės jūsų prašoma įvesti slaptažodį su įvardyta priežastimi „neteisingai įvedėte slaptažodį“. Įprastu atveju 3 kartus neteisingai nurodžius slaptažodį, sistema užblokuoja prisijungimą. Pastebėję tokį atvejį, nedelsdami:
  a. baikite darbą elektroninėje bankininkystėje;
  b. praneškite apie tai paskambinę savo kredito unijai ir paprašykite blokuoti prieigą prie elektroninės bankininkystės.
 4. Nepamirškite atsijungti nuo elektroninės bankininkystės, jeigu ja nesinaudojate. Saugiau kelis kartus prisijungti ir atlikti norimą operaciją.
 5. Venkite jungtis prie el. bankininkystės „i-Unija“, kai naudojatės internetinių kavinių kompiuteriais. Jeigu nerandate kitos alternatyvos, būkite atidūs ir neišsaugokite prisijungimo duomenų naršyklėje.
 6. Jei elektroninės bankininkystės registracijos lange įvedus atpažinimo kodą ir slaptažodžius nepavyksta prisijungti, rodomas pranešimas apie techninius nesklandumus arba gana ilgai matote nesibaigiančio veiksmo piktogramą, tikėtina, kad jūsų kompiuteris yra užkrėstas virusu.

Jei naudojate elektroninę bankininkystę mobiliuosiuose įrenginiuose

 1. Siųskitės programėles tik iš patikimų el. parduotuvių, tokių kaip, „App Store“, „Google Play“ ir „Windows Phone Apps Store“.
 2. Neapeikite apribojimų, kuriuos nustatė mobiliojo ryšio tiekėjas arba įrenginio gamintojas. Tokie veiksmai pašalins apsaugą, įdiegtą jūsų įrenginyje.
 3. Naudokite naujausią prieinamą naršyklės ir operacinės sistemos versiją jūsų įrenginiui.

Kaip apsaugoti savo mokėjimo kortelės slaptažodžius?

 1. Mokėjimo kortelės PIN kodas turi būti žinomas tik jums – įsiminkite ir laikykite jį paslaptyje. Niekam ir jokiais atvejais neatskleiskite savo kortelės PIN kodo – nei šeimos nariams, nei pažįstamiems, nei kredito unijos darbuotojams.
 2. Įsiminę kortelės PIN kodą, nedelsdami sunaikinkite PIN kodo voką. Nerašykite PIN kodo ant kortelės ar kitų kartu su kortele esančių daiktų.
 3. Pamiršę PIN kodą kreipkitės į kredito uniją, kuri jums išdavė kortelę. Už tam tikrą mokestį jums bus pagaminta nauja kortelė ir suteiktas naujas kortelės PIN kodas.
 4. Jeigu praradote savo mokėjimo kortelę, nedelsdami ją užblokuokite. Užblokuoti kortelę galite bet kuriuo paros metu paskambinę į „Worldline Baltic“ telefonu (8-5) 215 1177. Norint gauti naują mokėjimo kortelę, reikia per 3 darbo dienas po kortelės užblokavimo kreiptis į savo kredito uniją ir raštu pranešti apie kortelės praradimą bei pateikti užsakymą naujos kortelės pagaminimui.
 5. Nesikreipus į kredito uniją ir raštu nepatvirtinus apie kortelės praradimą, nauja mokėjimo kortelė nebus gaminama.
 6. Visuomet patikrinkite čekyje nurodytą sumą prieš įvesdami kortelės PIN kodą ar atsiskaitydami bekontakčiu būdu.
 7. Ne rečiau kaip kartą per mėnesį tikrinkite savo mokėjimo kortelių sąskaitų išrašus. Pastebėję, kad iš kortelės sąskaitos neteisingai nurašytos lėšos, nedelsdami kreipkitės į savo kredito uniją.

Kaip saugiai naudotis internetu?

Kaip apsaugoti savo kompiuterį?

 1. Įdiekite patikimą legalią antivirusinę programą, reguliariai ją atnaujinkite ir naudokite naujausias naršyklių versijas. Naudokite tik patikimų gamintojų naršyklės papildinius ar kitą programinę įrangą.
 2. Būtina nuolat atnaujinti interneto programas. Dažnai aptinkama operacinių sistemų ir kitos programinės įrangos saugumo spragų, leidžiančių sukčiams neteisėtai patekti į svetimus kompiuterius ir prisijungti prie sistemų. Šiomis spragomis naudojasi įsilaužėliai, todėl gamintojai, siekdami užtikrinti įrangos saugumą, nuolat ją koreguoja, šalina aptiktas spragas. Todėl pasirūpinkite, kad jūsų naudojama operacinė sistema ir kita programinė įranga būtų laiku atnaujinta. Nenaudokite gamintojo nebepalaikomos programinės įrangos.
 3. Sumažėjus kompiuterio spartai, antivirusinei programai aptikus virusą ar gavus pasiūlymą įdiegti įtartiną programą arba jei įtartiname elektroniniame laiške paspaudėte nuorodą, rekomenduojama nedelsiant baigti darbą kompiuteriu ir kreiptis į kompiuterių specialistus, kad kompiuteris būtų patikrintas.

Kaip sukurti ir naudoti tinkamą slaptažodį?

 1. Kurkite sunkiai atspėjamus slaptažodžius. Tai gali būti skaičių, specialiųjų simbolių, raidžių deriniai. Nekurkite slaptažodžių iš savo artimųjų vardų, gimimo datų.
 2. Įsiminkite slaptažodžius, niekam jų neatskleiskite, neužsirašykite jų, reguliariai keiskite.
 3. Slaptažodžius veskite į įrenginius tik tuomet, kai jūsų niekas nestebi.
 4. Saugokite slaptažodžius saugiose vietose, bet ne piniginėse, rankinėse ar šalia savo kompiuterio.
 5. Nepraneškite slaptažodžių telefonu, socialiniuose tinkluose, nesiųskite jų paštu ar el. paštu. Dažnai sukčiai slaptažodžius bando sužinoti iš gyventojų, paskambinę telefonu ir apsimesdami banko, policijos, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos, Specialiųjų tyrimų tarnybos, „Sodros“ ar kitų valstybės įstaigų darbuotojais ar darbdaviais, siūlančiais patrauklų darbą. Jokiu būdu telefonu neatskleiskite konfidencialių duomenų. Apie tokį bandymą iškart praneškite kredito unijai ir policijai.
 6. Jokiomis aplinkybėmis neatskleiskite savo slaptų elektroninės bankininkystės kodų kitiems asmenims. Jeigu norite, kad šeimos nariai galėtų valdyti pinigus jūsų sąskaitoje (-ose), kreipkitės į savo kredito uniją.
 7. Nelaikykite kompiuteryje informacijos su jūsų prisijungimais prie finansinės sistemos, informacijos, susijusios su mokėjimo kortelių duomenimis (pvz., kortelės numerio, galiojimo laiko).

Kaip saugiai naršyti internete?

 1. Atidžiai tikrinkite nepažįstamų asmenų žinutes elektroninio pašto ir socialinių tinklų paskyrose, kuriose yra nuorodų į kitus tinklalapius. Jeigu dvejojate, nespauskite atsiųstų nuorodų.
 2. Nesilankykite nepažįstamuose ir įtartinuose tinklalapiuose, nes juose dažnai pasitaiko įvairių virusų.
 3. Nesinaudokite elektroninėmis paslaugomis viešose vietose jei jums atrodo, kad esate stebimi, ar kompiuteris kelia įtarimą.
 4. Nesinaudokite elektroninės bankininkystės paslaugomis viešai prieinamais bevieliais (Wi-Fi) tinklais.
 5. Jei taip atsitiko, kad teko naudotis elektronine bankininkyste viešoje vietoje, po to pasistenkite pasikeisti slaptažodį.
 6. Nesinaudokite el. paslaugomis jungdamiesi iš nepažįstamų asmenų kompiuterių.
 7. Nustatykite mažą operacijų, atliekamų elektroninėje bankininkystėje, limitą ir didinkite jį tik tada, kai būtina.
 8. Baigdami darbą elektroninėje bankininkystėje atsijunkite spausdami specialų atsijungimo mygtuką.
 9. Dėl kredito unijos elektroninės bankininkystės paslaugų konsultuokitės tik su kredito unijos darbuotojais.

Kokių duomenų negalima atskleisti?

 1. Neatskleiskite paso, asmens tapatybės kortelės ar vairuotojo pažymėjimo duomenų kitiems asmenims, jeigu jie nenurodo aiškaus teisinio pagrindo šiems duomenims rinkti.
 2. Nepraneškite prisijungimo prie elektroninės bankininkystės slaptažodžių telefonu, nesiųskite jų paštu ar el. paštu. Kredito unijos darbuotojai niekuomet nereikalauja šios informacijos pateikti išvardytais būdais.

Bendrieji saugos patarimai

Saugokite savo duomenis

 1. Jeigu sulauksite įtartino skambučio ar el. laiško nuo tariamo kredito unijos darbuotojo arba pareigūno ir jūsų bus prašoma atskleisti slaptus prisijungimo duomenis – jokiu būdu nepateikite jokios informacijos. Nei kredito unijos darbuotojai, nei teisėsaugos ar kitų institucijų atstovai niekada nesikreipia į gyventojus, prašydami atskleisti elektroninės bankininkystės duomenis (slaptažodžius, kodus, t. t.). Tokia taktika yra naudojama sukčių, kurių tikslas – išvilioti reikiamą informaciją ir pasisavinti sąskaitoje esančias lėšas. Taip pat būkite budrūs ir neatidarinėkite įtartinų el. laiškų, kuriais gali būti siunčiami duomenis „vagiantys“ virusai.
 2. Niekada niekam neatskleiskite slaptos prisijungimo informacijos.
 3. Apie bet kokius įtartinus laiškus ar skambučius nedelsdami informuokite kredito uniją.
 4. Neaktyvuokite nuorodų ir neatidarinėkite prisegtų failų įtartinuose el. laiškuose.
 5. Atminkite – kredito unija niekada nesiunčia el. laiškų, kuriuose prašoma pateikti vartotojo ID, slaptažodį ar patvirtinimo kodus, taip pat nesiunčia nuorodų į internetinius puslapius, kuriuose reikia įvesti jūsų duomenis.
 6. Kredito unija niekada nesiunčia el. laiškų, kuriuose prašoma įdiegti papildomą programinę įrangą siekiant pagerinti elektroninės bankininkystės naudojimosi galimybes.