Naujienos

2024 / 05 / 22

Norite pasiskolinti būstui Ispanijoje? Neretai tektų įkeisti turtą Lietuvoje

Tautiečiai aktyviai domisi nekilnojamuoju turtu Ispanijoje. Dalis Lietuvoje veikiančių komercinių bankų ir kredito unijų tvirtina, kad, norėdami pasiskolinti būstui svetur, paskolos gavėjai turėtų įkeisti tėvynėje jau turimą būstą.

Pamėgo NT šiltuosiuose kraštuose

Kaip žinia, Rusijai pradėjus plataus masto karą Ukrainoje Lietuvos gyventojai ėmė itin aktyviai domėtis nekilnojamojo turto pirkimu Ispanijoje. Pirmąją karo dieną ten dirbantys brokeriai skaičiavo penkiskart padaugėjusį užklausų skaičių, o klientų antplūdžiu nesiskundžia ir dabar.

Būsto paskolas norintiems įsigyti būstą Ispanijoje teikia ir vietiniai bankai. Nekilnojamojo turto agentūros „Keller Williams Sunset“ Tenerifėje brokerė Ieva Vainaitė LRT.lt pasakojo, kad tam, jog įsigytų būstą Tenerifėje, asmuo turi turėti apie pusę nuosavų lėšų, likusią dalį gali skolintis iš banko.

„Jei norima pirkti būstą už 200 tūkst. eurų, 100 tūkst. eurų turime turėti jau susitaupę <…> ir jau likusią sumą galima, jeigu yra atitinkami reikalavimai, gera alga, neturima paskolų Lietuvoje, neturima daug lizingų, apie pusę sumos žmonės gauna“, – teigė NT rinkos specialistė.

LRT.lt nusprendė pasidomėti, ar paskolas nekilnojamajam turtui Ispanijoje teikia ir Lietuvoje veikiantys komerciniai bankai bei kredito unijos.

Turėtų įkeisti turtą Lietuvoje

Šiaulių banko atstovas Robertas Mickus tvirtina, kad pastaraisiais metais bankas sulaukia didesnio susidomėjimo nekilnojamojo turto įsigijimu užsienyje.

Vis dėlto, jo teigimu, gyventojai turėtų įsivertinti tai, kad tokiais atvejais reikėtų įkeisti jiems priklausantį nekilnojamąjį turtą Lietuvoje. Taip pat atkreiptinas dėmesys, kad tokių paskolų terminas yra trumpesnis, o nuosavų lėšų dalis – didesnė nei įprasto būsto kredito.

„Dėl konkrečių finansavimo sąlygų klientai turėtų kreiptis į banką, kur galimybė gauti paskolą būtų vertinama individualiai, atsižvelgiant į kredito istoriją, įkeičiamą turtą Lietuvoje bei kitus kriterijus“, – pažymi banko atstovas.

O štai „Swedbank“ atstovė Daiva Taučkėlaitė teigia, kad dėl paskolos užsienyje esančiam nekilnojamam turtui įsigyti šiemet kreipėsi pavieniai gyventojai. Tačiau bankas nurodo tokias paskolas teikiantis, kaip ir kiti, įkeičiant turimą turtą Lietuvoje.

„Kaip ir visais atvejais skolinantis būstui, reikia turėti sukaupus ne mažesnį nei 15 proc. pradinį įnašą“, – pažymi ji.

„Luminor“ Privačių klientų kredito produktų skyriaus vadovė Alina Navickė tokį finansavimą apibūdina ne kaip būsto paskolą, o kaip „paskolą idėjoms“.

„Paskolos gavėjas, užtikrindamas paskolos grąžinimą, turėtų įkeisti Lietuvoje jau turimą gyvenamosios paskirties nekilnojamąjį turtą – jo vertė nuspręstų galimos paskolos dydį“, – antrina banko atstovė.

Taip pat reikėtų pateikti dokumentus, įrodančius nuosavų lėšų dalies sumokėjimą, kad būtų galima užtikrinti atsakingo skolinimo nuostatų įgyvendinimą, – atkreipia dėmesį A. Navickė.

Vilniaus kredito unija taip pat nurodo teikianti paskolas Lietuvos gyventojams, norintiems įsigyti būstą Ispanijoje. Unijai, kaip kredito užtikrinimo priemonė (hipoteka), taip pat priimtinas tik Lietuvoje esantis nekilnojamasis turtas.

„Finansuojame ne daugiau nei 85 proc. nuo perkamo turto rinkos vertės ir / ar jo kainos, priklausomai nuo to, kuri mažesnė (turi būti pateikti turto pirkimo–pardavimo sutartis ir turto vertinimo ataskaita)“, – antrina Vilniaus kredito unijos administracijos vadovas Arnas Žalys.

O štai Eglė Dovbyšienė, SEB banko valdybos narė, Mažmeninės bankininkystės tarnybos vadovė sako, kad šiame banke nekilnojamajam turtui užsienyje įsigyti gali būti suteikiamas ir vartojimo kreditas (t. y. kreditas nekilnojamajam turtui pirkti jo neįkeičiant).

Tiesa, reikėtų nepamiršti, kad vartojimo kreditai pasižymi aukštomis palūkanomis.

„Maksimali tokio kredito suma – 40 tūkst. eurų, kai skolinasi du asmenys, arba 20 tūkst., kai paskolos gavėjas yra vienas“, – akcentuoja ji.

Skolina tik būstui Lietuvoje

Tuo metu „Urbo“ banko Verslo tarnybos direktorius Julius Ivaška pabrėžia, kad paskolas bankas teikia tik gyvenamajam būstui pirkti, statyboms, remontui ar turimo būsto kredito refinansavimui Lietuvoje.

„Kreditas užtikrinamas nekilnojamojo turto įkeitimu ir suteikiamas vadovaujantis Lietuvos banko patvirtintais atsakingo skolinimosi nuostatais“, – akcentuoja jis.

LRT.LT kurtas turinys