Vilniaus kredito unija - patikimas finansų partneris
Teisingi asmeninių finansų planavimo žingsniai

Teisingi asmeninių finansų planavimo žingsniai

Taupyti pinigus – turbūt vienas didžiausių iššūkių. Tačiau gyvename tokiame pasaulyje, kuriame be pinigų vargiai išsiverstume. Bet ar žinote, kaip su jais tinkamai elgtis? Galbūt gavę atlyginimą, viską iššvaistote per pirmąsias dvi savaites? Kaip sakoma, jei mokėsime elgtis su maža pinigų suma, žinosime, ką daryti ir su milijonu. Tad net ir nedaug uždirbant, galima protingai elgtis su pinigais.

Planuokite ir skirstykite biudžetą

Finansų specialistai teigia, kad didelė dalis lietuvių nemoka planuoti savo biudžeto, o tai, pasak ekonomistų, – svarbiausias dalykas, padedantis nepritrūkti pinigų viduryje mėnesio. Tai daryti ne taip jau sudėtinga, tereikia išmokti teisingai paskirstyti prioritetus. Beje, planuoti biudžetą reikia nepriklausomai nuo to, pajamos didelės ar mažos.

Dalį pajamų atidėkite komunaliniams mokesčiams, už buto nuomą, kitą dalį – maistui, trečią – kreditams ir paskoloms padengti, kurui, vaikų poreikiams. Tik tada, kai suplanuojate būtiniausias savo biudžeto dalis, žiūrėkite, kiek lieka pramogoms, naujiems pirkiniams, drabužiams. Ir būtinai stenkitės savo sudaryto plano laikytis.

Jei esate konservatyvus, ir jums sudėtinga savo finansus planuoti pinigams esant banko sąskaitoje, išsiimkite mėnesio pajamas, ir jas susidėliokite pagal paskirtį. Taip matysite, kiek išleidžiate ir kiek dar liko.

Padės išmaniosios programėlės

Mėgstantiems išmaniąsias technologijas dabar savo biudžetą planuoti kaip niekad paprasta. Yra ne viena programėlė, kuri padės jums tai padaryti, pavyzdžiui, galite pasinaudoti „Mano piniginė“, „Išlaidų vadovas“ ir kt. Tad savo biudžetą planuokite išmaniai.

Atlikite tyrimą

Jei pirmą kartą planuojate savo biudžetą, labai pravers bent vieną mėnesį stebėti, kur dingsta jūsų pinigai, tad rinkite kvitus. Kad ir ką pirktumėte – puodelį kavos, kramtomosios gumos ar gimtadienio dovaną draugui – būtinai pasiimkite kvitą. Sudėję visus kvitus, pamatysite, kiek pinigų išleidžiate smulkmėms, kurių jums galbūt net nereikia. Tai privers susimąstyti apie jūsų vartojimą ir taupymą.

Greitieji kreditai – ne išeitis

Neturite pinigų, tad nusprendėte pasiimti greitąjį kreditą? Sustokite minutėlę ir pagalvokite – jei šį mėnesį neturiu pakankamai, ar kitą turėsiu dvigubai tiek, kad dar atiduočiau ir kreditą? Jei imate greitąjį kreditą, griaunate visą savo biudžeto sistemą. Jei tik įmanoma būkite savarankiški ir bandykite prasimanyti pajamų kitaip, galbūt susiraskite papildomą darbą.

Nesivadovaukite emocijomis

Visi žino, kaip yra smagu turėti galimybę nusipirkti patinkantį daiktą vos pamačius. Tačiau emocijos yra viena, o jūsų biudžeto planas – kita.

Ar tikrai dabar jums to reikia ir ar galite sau tai leisti? Jei nusprendėte laikytis plano, pasverkite, ar iš pinigų dalies, skirtų pramogoms ir laisvalaikiui, galite tai leisti. Jei ne, pagalvokite, ko vietoj to atsisakysite. Ir tada, kai apie norimą daiktą mintys neapleis keletą dienų, leiskite sau jį įsigyti. Tai ypač svarbu perkant didesnius pirkinius.

Taupykite neplanuotoms situacijoms

Netikėtų situacijų gyvenime neišvengia nė vienas: suskaudo dantį, sugedo mašina, ir jau reikia ieškoti biudžete pinigų, kaip už tai susimokėti. O jei neturite, tenka skolintis, bet tai sukelia papildomo streso. Todėl kiekvieną mėnesį stenkitės atsidėti bent 10 proc. pajamų, kurios bus skirtos netikėtoms situacijoms. Galbūt sykį kitą teks atsisakyti skanios vakarienės kavinėje ar kino filmo, bet jausitės kur kas saugesni, žinodami, kad įvykus netikėtai situacijai, turėsite pinigų.

Bandykite uždirbti papildomai

Svarbu pabrėžti, kad tai neturi būti dar vienas darbas, kuris atims visą jūsų likusį laisvą laiką. Pabandykite „įdarbinti savo pomėgius ir talentus“. Galbūt mėgstate gaminti rankdarbius ar jums sekasi mokyti to, ką pats gerai išmanote. Tėvai žino – rasti gerą korepetitorių išties nėra taip lengva. O galbūt jūs esate susidūrę su investavimo subtilybėmis? Tai irgi puikus būdas padidinti savo pajamas.

Mokėkite dalintis

Gyvenime reikia ne tik imti ir galvoti apie save, bet svarbu rūpintis ir kitais. Kartais ne pinigų kiekis suteikia laimės, o emocijos. Taigi skirkite nors nedidelę dalį savo pajamų labdarai, ir pajusite, kad aplanko laimės ir visavertiškumo jausmas. Visgi, jei susiruošėte aukoti kokiam nors fondui, gerai pasidomėkite jo veikla ir ar jūsų aukojami pinigai pasieks tuos, kuriems jų išties reikia.