Vilniaus kredito unija - patikimas finansų partneris
Tavo šeimos santaupos. Kaip jas padidinti?

Tavo šeimos santaupos. Kaip jas padidinti?

Finansų valdymo įgūdžiai reikalingi visiems, nesvarbu, kokio amžiaus, specialybės ar socialinės padėties žmogus bebūtų. Asmeniniai ar šeimos finansai bei jų valdymas apimta ne tik kasdienių išlaidų tvarkymą, kas yra bene svarbiausia sritis, tačiau ir taupymą, finansinių sprendimų, kaip nuosavo būsto, automobilio įsigijimas, skolinimasis, investavimas, visumą. Taupymas šeimoje užtikrina ne turtus, kaip kartais manoma, bet padeda pasiekti finansinę laisvę ir asmeninius poreikius tenkinančią gyvenimo kokybę.

Kontroliuokite išlaidas
Siekiant tinkamai tvarkyti šeimos finansus, ypač svarbi kasdienių išlaidų apskaita ir kontrolė. Prieš sudarydami šeimos biudžetą, pirmiausiai patariame apskaičiuoti kiekvieno mėnesio išlaidas. Finansų ekspertai pastebi, kad itin svarbu peržiūrėti smulkias išlaidas, nes dažniausiai būtent jas susumavus per mėnesį susidaro nemaža suma. Smulkios išlaidos gali gana reikšmingai paploninti Jūsų piniginę.

Turėkite aiškų planą ir tikslą
Asmeninių finansų trenerė Marija Bunkaitė rekomenduoja prieš sudarant biudžetą turėti tikslą ir planą. „Apsibrėžkite konkrečią sumą, kurią norite sutaupyti, ir laiką, kad žinotumėte, kiek per mėnesį teks atidėti pinigų. Planuodami išlaidas, jas skirstykite į tam tikras kategorijas, pavyzdžiui, maistas namuose, maistas kavinėse, transportas ir kitos išlaidos“, – patarimais dalijasi M. Bunkaitė.
Sudarant išlaidų planą, ypač svarbu pridėti ir taupymo grafą. Patariama į biudžetą įtraukti visas pastovių išlaidų sumas. Tai kiekvieno mėnesio išlaidos už skaitmeninę TV, komunaliniai mokesčiai, nuoma, paskola už būstą ir kitos išlaidos.

Skirstykite: būtinos ir papildomos išlaidos
Išsiaiškinti, kur dingsta Jūsų pinigai, gali padėti patirtų išlaidų rūšiavimas į būtinąsias ir papildomas. Toks metodas efektyvus planuojant biudžetą ar siekiant „apkarpyti“ tam tikras išlaidas. Būtinosios išlaidos – tai išlaidos už būsto paskolą, nuomą, maistą, transportą, išlaidos drabužiams, avalynei. Papildomos išlaidos yra skirtos pramogoms, atostogoms, laisvalaikiui. Visas išlaidas galima suskirstyti į tokias kategorijas: laisvalaikis, telekomunikacijos, šildymas, komunalinės išlaidos, transporto išlaidos, išlaidos maistui. Išlaidų suskirstymas į kategorijas padės susidaryti apie jas bendrą įspūdį ir išlaidas planuoti, tarkime, nuspręsti, kurias galite sumažinti, ir atvirkščiai – kur galite daugiau išlaidauti.

Išvenkite biudžeto planavimo klaidų
Paklausta apie dažniausias biudžeto planavimo klaidas, asmeninių finansų trenerė M. Bunkaitė pastebi, kad žmonės biudžeto planavimą supranta kaip išlaidų fiksavimą. Tačiau toks požiūris neteisingas. „Jei žmogus neturi tikslaus plano, kiek ir kam gali išleisti, po kelių mėnesių jam išlaidų skaičiavimas tiesiog pabos. Tačiau jei išlaidos fiksuojamos tam, kad būtų žinoma, kuriai kategorijai kiek liko pinigų, tada planavimas įgaus prasmę“, – įsitikinusi M. Bunkaitė.
Planuodami asmeninį ar šeimos biudžetą, neturėtume griežtai varžyti išlaidų. M. Bunkaitė pastebi vyraujančią ir itin gają tendenciją, kad žmonės mano, jog pinigus reikia valdyti tuomet, kai jų turima daug. Bet tiesa kiek kitokia, kad neišmokus tvarkyti turimų mažų pinigų, vargu, ar jų kada padaugės. Finansų trenerė atkreipia dėmesį, kad pirmiausia reikia gebėti tvarkytis su mažais pinigais. Sistemingas ir atsakingas planavimas leidžia sutaupyti apie 10-20 procentų pajamų.