Vilniaus kredito unija - patikimas finansų partneris
Patarimai, kaip išsinuomoti pirmą būstą ir išvengti trikdžių

Patarimai, kaip išsinuomoti pirmą būstą ir išvengti trikdžių

Nekilnojamojo turto nuoma šiandien – įprastas ir nesudėtingas dalykas. Nors iš pirmojo žvilgsnio atrodo, kad išsinuomoti būstą paprasta, tačiau tiek viešojoje erdvėje, tiek ir kiekvieno asmeninėje aplinkoje gausu pavyzdžių, kai tarp nuomotojų ir nuomininkų kyla įvairiausių konfliktų bei nesutarimų. Šie dažnai baigiasi finansiniu nuostoliu, todėl keletas paprastų dalykų, kuriuos reikia apgalvoti nuomojantis būstą, padės išvengti nemalonumų ir apsisaugoti nuo neigiamos nekilnojamojo turto nuomos praktikos.

Pirmo būsto nuoma reikalauja specifinių žinių

Pirmąkart būstą dažniausiai tenka nuomotis jauniems žmonėms, kurie, palikę tėvų namus, išvyksta studijuoti į didmiesčius. Aukštojo mokslo įstaigos, o taip pat ir kai kurios profesinės mokyklos suteikia galimybę apsigyventi bendrabučiuose, tačiau ne visiems jų pakanka.

Pirmą kartą nuomojantis būstą reikėtų detaliau susipažinti su nekilnojamojo turto nuomos fiziniams asmenims reglamentavimu, kuriame nustatytos taisyklės bei saugikliai, užtikrinantys abiejų nuomos sutarties šalių teisių bei pareigų pusiausvyrą. Nuomotojo bei nuomininko teisės ir pareigos detalizuojamos nuomos sutarties sąlygose, kur gali būti tariamasi dėl įvairių terminų, naudojimosi taisyklių ir kitų aspektų.

Kitas svarbus aspektas – susipažinimas su situacija nekilnojamojo turto rinkoje. Tai padaryti gana paprasta – nustačius pagrindinius savo poreikius būstui, reikia panagrinėti analogiškus variantus internetiniuose skelbimuose. Tai reikalinga tam, kad susidarytumėte nuomonę apie vyraujančias nuomos kainas, esamą pasiūlą. Tai žinant lengviau bus atrasti optimalų variantą, turėti pagrindą derantis su nuomotoju dėl kainos ar kitų sąlygų.

Į ką atkreipti dėmesį renkantis būstą?

Atsakymas į šį klausimą atrodo gana paprastas, tačiau vos pradėjus ieškoti būsto, gali apimti neviltis. Kad taip nenutiktų, patartina pirmiausia aiškiai apsibrėžti kriterijus, kuriuos turėtų atitikti jūsų ieškomas nekilnojamojo turto objektas.

Pagrindiniai kriterijai, kuriuos reikėtų numatyti, yra šie:

• būsto plotas – nuspręskite, kokio apytikslio ploto būstas jums yra reikalingas. Jis priklausys nuo to, kiek asmenų ketina gyventi bute, kiek kambarių ar atskirų patalpų yra reikalinga. Nepamirškite, kad kuo didesnis plotas – tuo didesni ir mokesčiai už šildymą, šiukšles ir pan., todėl turėti didelį butą, kuris turi nenaudojamo ploto, neapsimoka.

• būsto vieta – vienas iš svarbių nuomos privalumų. Nuomojantis galima rinktis būsto vietą daug lanksčiau, nei, pavyzdžiui, nekilnojamąjį turtą perkant. Jei mokotės ar dirbate, patogu ieškoti būsto netoliese – taip sutaupysite laiko bei išlaidų, reikalingų nuvykti į mokslo ar darbo vietą. Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į būsto vietą ir susisiekimo atžvilgiu, nes patogi viešojo transporto infrastruktūra labai svarbu, net jei dažniausiai ir važinėjate automobiliu. Jei gyvenate su šeima, turite vaikų, reikėtų pasidomėti ir netoliese esančiais darželiais, mokyklomis, kiemo žaidimo aikštelėmis.

• išplanavimas – iš anksto atkreipkite dėmesį, koks išplanavimas jums reikalingas. Studijos tipo butuose viskas sutalpinama vienoje erdvėje, virtuvė atskiriama baru, todėl čia gyventi dviese gali būti sudėtinga, ypač jei vakarais reikia pasimokyti ar tiesiog norisi ramybės, o kitas gyventojas nori žiūrėti televizorių. Taip pat ne visiems tinka ir su virtuve sujungta svetainė, ypač jei šis kambarys yra gyvenamas. Jei bute ketina gyventi, pavyzdžiui, du draugai ar draugės, kambariai neturėtų būti pereinami, kitaip nukentės privatumas.

• kaina – tai suma, kurią esate pasiruošę ir galite leisti sau mokėti kas mėnesį už būsto nuomą. Ją reikėtų įvertinti objektyviai, nepervertinant savo galimybių. Kaina priklauso nuo daugelio kriterijų, todėl jos ribas reikėtų apsibrėžti panagrinėjus realią situaciją nekilnojamojo turto nuomos rinkoje konkrečiame mieste ar netgi konkrečiame rajone.

Būsto paieškai skirkite pakankamai laiko

Aiškiai apgalvojus savo poreikius, galima pradėti ieškoti būsto nuomos skelbimų, kuriuose siūlomi objektai atitiktų kriterijus. Tai patogu ir paprasta daryti internetu, porą kartų per dieną patikrinant naujus, kriterijus atitinkančius skelbimus populiariausiuose nuomos skelbimų portaluose.

Jei norite išsinuomoti patogų ir gerą būstą už objektyvią kainą, patartina būsto nuomos paieškoms skirti apie mėnesį laiko. Susirasti kažką tinkamo gali pasisekti ir per savaitę, tačiau šios paieškos gali ir užsitęsti. Viskas priklauso nuo metų laiko, poreikių ir galimos mokėti kainos. Taip pat įtakos turi ir tai, kokiame mieste bei kokiame miesto rajone būsto ieškosite.