Vilniaus kredito unija - patikimas finansų partneris
Patarimai, kaip išmokti taupyti kiekvieną dieną

Patarimai, kaip išmokti taupyti kiekvieną dieną

Yra keletas taupymo principų, padedančių taupyti pinigus kiekvieną dieną. Aptariamus taupymo įpročius tikslingiau būtų vadinti racionalaus pirkimo principais. Racionalaus pirkimo tikslas – pirkti tik tuos daiktus, kurių iš tiesų reikia. Pateikiame jums svarbiausius patarimus, kaip pradėti taupyti kiekvieną dieną.

Planuokite savo išlaidas

Planavimas yra viena veiksmingiausių išlaidų kontroliavimo priemonių. Planavimas priklauso nuo to, kiek jūs norite sutaupyti. Prieš pradėdami leisti savo atlyginimą, turite žinoti, kiek pinigų esate pasiruošę sumokėti sau, kad žingsnis po žingsnio priartėtumėte prie savo finansinių tikslų. Finansų specialistai teigia, kad bene kiekvienas gali sutaupyti bent po 10 proc. nuo gaunamo atlygio. Tačiau pasistengus daugelis galėtų sutaupyti ir iki 30 proc. atlygio.

Jeigu nustatėte, kiek pinigų galite per mėnesį sutaupyti, galite pradėti planuoti, kiek išleisite kitoms išlaidoms: automobiliui, būstui, pramogoms, maistui ir t.t. Kai jau turite suplanavę savo asmeninį biudžetą, galite pradėti kontroliuoti išlaidas.

Vadovaukitės 24 val. taisykle

Kitas svarbus taupymo principas – 24 val. taisyklė. Būna, kad pamatote daiktą, kurį norite nusipirkti tuoj pat. Tačiau nusipirkę šį daiktą jūs suprantate, kad to daikto jums visai nereikia. Nuo tokių emocijų apsisaugoti jums gali padėti 24 val. taisyklė – niekada nepirkite pirkinio, kurio vertė yra 100 Eur ir daugiau, nepraėjus 24 val. Per šį laiko tarpą jūsų emocijos atslūgs ir suvoksite, ar ta prekė iš tiesų jums yra reikalinga. Reklama tam ir skirta, kad sukurtų emociją, tad atsiriboję nuo emocijų galite sutaupyti nemažai pinigų.

Derybų įgūdžiai

Daugelis žino, kad turgus nėra vienintelė vieta, kurioje galima derėtis, tačiau tuo net nepasinaudoja. Didžiuosiuose prakybos centruose prekės parduodamos su ženkliu antkainiu. Beveik kiekvienam pardavėjui suteikta šiek tiek laisvės sumažinti kainą. Kartais net nereikia naudoti jokių gudrybių, užtenka pardavėjo paprašyti šiek tiek sumažinti kainą ir jums jau bus pritaikyta 5 proc. nuolaida. Pamatę nekokybišką prekę ar nežymų broką, galite gauti 20 ar net 30 proc. nuolaidą. Tiesiog reikia šiek tiek sumanumo. O be to, gavę nuolaidą, jūs dar ir jausitės puikiai, ypač pirkdami didesnius pirkinius.

Finansiniai tikslai

Mokslininkų Onos Gražinos Rakauskienės ir Egidijaus Biko atlikti tyrimai parodė, kad vyrų ir moterų taupymo priežastys yra skirtingos. Moterys taupo konkrečiam tikslui: būstui, automobiliui, televizoriui ir pan. Tuo tarpu vyrai konkretaus tikslo neturi. Jie taupo dėl paties proceso, dėl pinigų, turto didinimo ar investicijų. Tai nėra gerai. Jeigu taupote neturėdami tikslo, vadinasi taupymas nėra kryptingas. Jeigu turite tikslą, kiekvienas sutaupytas euras jus prie jo priartina.

Neretai žmonėms kyla klausimas: kam reikia kaupti pinigus? Juk taupymo procesas kartais gali pasirodyti itin neįdomus ir nuobodus procesas. Lietuvos vartotojų organizacijų aljanso vadovė Eglė Kybartienė įsitikinusi, kad viskas priklauso nuo požiūrio ir gyvenimo būdo. „Kiekvienas – savo laimės kalvis. Jei jus tenkina gyvenimas nuo algos iki algos, nėra poreikio jaustis nepriklausomam, mėgstate leisti pinigus vien savo užgaidoms ir gyvenate tik šia diena, greičiausiai jūs ir nepradėsite taupyti. Bet jeigu jūs mėgstate visada turėti užnugarį, kai ištinka bėda ir jaustis saugiai – taupymas yra geras būdas susikurti labai tvirtą pagrindą po kojomis“, – taupymo naudą pabrėžia E. Kybartienė. Anot E. Kybartienės, taupymo esmė labai paprasta – nuolat išleisk mažiau nei uždirbi. Tai pagrindinė taupymo taisyklė.

Esminiai taupymo principai

Taupymas prasideda nuo sumanaus pinigų leidimo. Perkant tik būtinus daiktus, jūsų piniginė greit pradės pilnėti, pasieksite savo finansinius tikslus ir tapsite laimingesni. Tiesiog visada pirkdami vadovaukitės šiais keliais principais:

  1. turėkite taupymo tikslą
  2. planuokite ir stebėkite išlaidas
  3. prieš mokėdami pamąstykite: ar tai būtina?
  4. taikykite 24 val. taisyklę
  5. derėkitės.