Vilniaus kredito unija - patikimas finansų partneris
Palankus metas įsigyti būstą

Palankus metas įsigyti būstą

 

Pastaruoju metu nekilnojamojo turto rinka ypač pagyvėjusi, o paskolų būstui išduodama vis daugiau. Finansų specialistai teigia, kad tam įtakos turi augantis vidutinis darbo užmokestis, tebevyraujančios žemos palūkanos. Remiantis Lietuvos banko duomenimis, metinis būsto paskolų portfelio augimas 2016 m. lapkričio  mėn. siekė 7,0 proc., o didžioji dalis butų perkama investiciniais tikslais. 

Palanki situacija nekilnojamojo turto rinkoje

Spartėjantį bendrą šalies, o ypač sostinės būsto kainų metinį augimą pastebi ir Lietuvos banko valdybos narys Tomas Garbaravičius. Jo nuomone, susiklosčiusią situaciją nekilnojamojo turto rinkoje daugiausia lėmė mažos palūkanos, nuosekliai auganti ekonomika, kylantis darbo užmokestis, būsto kainų didėjimo lūkesčiai, emigrantų perlaidos, būsto nuomai pirkimas. „Vis dėlto dažnai pamirštama įvertinti ilgalaikius ekonomikos, demografinius ir emigracijos iššūkius, kitas rizikas ir tai, kad tokia gausybė palankių veiksnių retai būna ilgalaikė. Kita vertus, naujausia statistika rodo, kad namų ūkiai nėra pernelyg įsiskolinę, o finansų įstaigos kredituoja pamatuotai“, – ketvirtojoje metinėje Lietuvos banko konferencijoje teigė Lietuvos banko valdybos narys Tomas Garbaravičius.

Keitėsi būsto paskolų gavėjų amžius

Lyginant laikotarpį prieš krizę, tipinio būsto paskolos gavėjo portretas pasikeitė. Prieš krizę beveik penktadalis naujų būsto paskolų gavėjų buvo iki 24 m. amžiaus, o pastaruoju metu jų dalis sumažėjo daugiau nei du kartus.

Sostinėje, kur suteikta apie pusė šalies būsto paskolų, paklausą būstui didina pastaraisiais metais sparčiai gausėjusios naujos šeimos ir reikšmingai išaugusi jaunų 25–35 m. amžiaus gyventojų dalis. Skirtingai nei visoje likusioje Lietuvoje, Vilniuje gyventojų skaičius ne tik nemažėja, bet net šiek tiek ir auga.

Manoma, kad tokius pokyčius lėmė dėl krizės pasikeitęs bankų rizikos vertinimas ir apskritai tvaresne tapusi skolinimo rinka – paskolų gavėjai vertinami atsakingiau. Be to, po buvusios krizės dalis jaunesnių gyventojų kaupė pinigus pradiniam įnašui, kad nebūtų prisiimta per didelė finansinė našta.

Būsto paskola – labiausiai dominanti

Lietuvos banko vykdytų apklausų rezultatai rodo, kad nekilnojamojo turto rinkos dalyvių ir kreditorių lūkesčiai dėl būsto kainų kilimo šiuo metu yra subalansuoti. Pastebima tendencija, kad paskola būstui – viena iš dažniausiai klientus dominančių finansinių paslaugų kredito įstaigoje. Būsto paskolos išduodamos, vadovaujantis Lietuvos Banko patvirtintais atsakingo skolinimosi nuostatais (vertinamos paskolos gavėjo gaunamos pajamos, pajamų nukreipimo galimybė, kredito istorija ir kiti skolinimosi ypatumai).

Jei kils klausimų dėl būsto įsigijimo, renovacijos, o gal nuspręsite statyti gyvenamąjį namą ar įsigyti Jūsų lūkesčius atitinkantį žemės sklypą, kreipkitės į mus. Išsiaiškinsime Jūsų poreikius ir pasiūlysime priimtiniausią paskolos sprendimą.

Savo ateitimi pradėkite rūpintis jau šiandien!

Daugiau informacijos galite rasti čia.