Vilniaus kredito unija - patikimas finansų partneris
Mitai apie pinigus

Mitai apie pinigus

Turbūt sutiksite, kad pinigai vienaip ar kitaip veikia mūsų elgesį ir nuotaiką, nuo jų priklauso ir mūsų nusiteikimas, ir darbinis aktyvumas. Dažnai sakoma, jog patirti sėkmę reiškia būti turtingam. Tai netiesa, nes turtas ir laimė – skirtingi dalykai. Pinigų reikia turėti pakankamai, tačiau jų nereikia daug. Požiūris į pinigus priklauso tik nuo mūsų pačių, mūsų požiūrio ir elgesio su pinigais. 4 mitai apie pinigus, padėsiantys suprasti pinigų reikšmę r svarbą gyvenime.

1 mitas. Pinigai – vertybė

Labiau įsigilinus, suprantame, kad kiekvienam žmogui pinigų reikia konkretiems tikslams. Gana dažnai turimi tikslai net nebūna susiję su pinigais. Turbūt vienas iš motyvų, kodėl norime užsidirbti pinigų – sieki kompensuoti turimus trūkumus. Taip pat pinigai suteikia mums finansinės laisvės bei galimybę gyventi prabangiau. Pinigai paprastai padidina savivertę, jais galima objektyviai palyginti savo ir kitų finansinę padėtį.

2 mitas. Pinigai neskaičiuojami

Labai svarbu pinigams skirti deramą vietą savo gyvenime, nepervertinti jų ir nenuvertinti. Taip, pinigai negali būti gyvenimo prasmė, bet jie gali labai pasitarnauti tos prasmės ieškant. E. M. Remarkas yra rašęs: „Pinigai yra arba kišenėje, arba galvoje.“ Jeigu kišenė tuščia, žmogus suka galvą, kaip ją pripildyti. Taigi, kalbant apie pinigus ir su jais susijusius psichologinius aspektus, išeitis viena: ieškoti aukso vidurio ir nepulti į kraštutinumus. Pinigų nereikia daug, jų reikia pakankamai. Bet pinigai yra klastingi – jų visada nepakanka. Atlikti tyrimai rodo, kad net ir labai ekonomiškai išsivysčiusių šalių gyventojai nepatenkinti tuo, ką turi ir norėtų turėti daugiau.

3 mitas. Pinigai pirmoje vietoje, visa kita – antraeiliai dalykai

Nemažai kasdienių rūpesčių ir emocijų yra susiję su pinigais. Nerimaujame, kad nepakankamai jų turime, per daug išleidžiame arba bijome dėl ateities ir stengiamės kažkiek jų atidėti juodai dienai.

Pasak psichologės Rasos Aukštinaitytės, žmogaus santykis su pinigais turėtų būti racionalus, o elgtis turėtume taip, kad jie atneštų maksimalias pajamas.
„Realiame gyvenime viskas dažnai prasilenkia su visomis taisyklėmis. Galime siekti įsigyti butą, tačiau kas mėnesį pusę algos paliekame lošimo namuose. Elgesį su pinigais skatina ne tiek racionalus asmeninės naudos siekimas, kiek įvairios slaptos baimės, prisiminimai, įsitikinimai. Pinigai žmogui reiškia tai, ką jis juose mato arba už juos tikisi gauti“, – įsitikinusi psichologė Rrasa.

4 mitas. Pinigai – kelias į laimę?

Ar pinigai padaro mus laimingus? Deja, materialiniai dalykai nebūtinai atneš laimę. Kartais sunku tai suprasti, ypač kai visuomenėje matomi elito pavyzdžiai teigia kitaip, o reklama bando įteigti kitaip.

Pinigai suteikia žmogui galimybę įgyvendinti savo gyvenimo svajones, todėl jis ir jaučiasi laimingas. Žmogus tuo labiau patenkintas gyvenimu, kuo daugiau jaučiasi pasiekęs svajones. Todėl geriau turėti daugiau pinigų nei per mažai. Tada ar galima sakyti, kad daugiau pinigų turi tuo esi laimingesnis? Harvardo universiteto psichologai kelis dešimtmečius nagrinėjo santykį tarp žmogaus gerovės ir laimės ir galop priėjo išvadą, kad pinigai suteikia daugiau laimės tik tada, kai jie uždirbami siekiant pagerinti savo finansinę padėtį.