Vilniaus kredito unija - patikimas finansų partneris
Kur slypi virtualiųjų valiutų rizika?

Kur slypi virtualiųjų valiutų rizika?

Lietuvos bankas pateikia Europos priežiūros institucijų išskirtas pagrindines su virtualiosiomis valiutomis susijusias rizikas. Taip pat Europos priežiūros institucijos įspėja apie virtualiųjų valiutų pavojų.

Kodėl rizikinga pirkti virtualiąsias valiutas?

Ekstremalūs kurso svyravimai ir burbulo rizika

Virtualiosios valiutos turi aiškių kainų burbulo požymių, joms būdingi ekstremalūs kainų svyravimai. Jeigu nuspręstumėte pirkti virtualiąsias valiutas ar finansines priemones, susijusias su virtualiosiomis valiutomis, turėtumėte žinoti, kad galite prarasti didelę investuotų pinigų dalį, o gal ir visas investuotas lėšas.

Nėra apsaugos

Nors 2018 m. Europos Sąjungos pinigų plovimo prevencijos reikalavimai bus pradėti taikyti virtualiųjų piniginių tiekėjams ir keitykloms, virtualiosios valiutos ir toliau yra nereguliuojamas produktas. Daugelio tarpininkų, kaip keityklų, kuriose prekiaujama šiomis valiutomis, ir virtualiųjų piniginių, kuriose jos yra laikomos, veikla taip pat yra nereguliuojama. Tai reiškia, kad, jeigu perkate ar laikote virtualiąsias valiutas, nebus taikomos garantijos ir apsauga kaip reguliuojamų finansinių paslaugų atveju. Pavyzdžiui, jeigu virtualiųjų valiutų keitykla ar piniginės tiekėjas žlugs, pasitrauks iš verslo, taps kibernetinių atakų taikiniu, taip pat turto išgrobstymo arba konfiskavimo atvejais nėra jokios specifinės teisinės apsaugos, kuri leistų kompensuoti praradimus ar grąžintų prieigą prie sukauptų virtualiųjų valiutų santaupų. Šios grėsmės nėra teorinės – jų išsipildymo pavyzdžių gausu visame pasaulyje.

Pasitraukimo galimybių trūkumas

Jeigu nuspręsite įsigyti virtualiųjų valiutų, rizikuojate, kad ilgą laiką negalėsite jų parduoti arba išsikeisti į tokias tradicines valiutas kaip euras. Tai gali jums kainuoti.

Kainų skaidrumo stoka

Virtualiųjų valiutų kainodara dažnai nėra skaidri, todėl yra didelė rizika, kad, pirkdami ar parduodami virtualiąsias valiutas, net nežinosite tikslios jos kainos.

Veiklos trikdžiai

Kai kurios keityklos susidurdavo su rimtomis problemomis, dėl kurių sustodavo prekyba ir investuotojai negalėdavo nei pirkti, nei parduoti turimų virtualiųjų valiutų. Dėl pastarųjų kurso svyravimų, šios virtualiųjų valiutų keityklų problemos galėjo lemti investuotojų lėšų praradimą.

Klaidinanti informacija

Tais atvejais, kai informacija apie virtualiąsias valiutas ją pageidaujantiesiems yra pateikiama, ji dažnai būna neišsami, sunkiai suprantama, atskleidžianti ne visas rizikas ir dėl to gali klaidinti.

Virtualiosios valiutos nėra tinkama priemonė daugeliui investicijų, įskaitant ir ilgalaikį taupymą ar pensijų planavimą

Dėl didelio virtualiųjų valiutų kurso svyravimo ir nežinomybės dėl jų ateities ši priemonė nėra tinkama daugeliui vartotojų, įskaitant planuojačiuosius trumpalaikes investicijas, o ypač tiems, kurie planuoja ilgalaikes investicijas ar taupo pensijai.

Kaip apsisaugoti?

Jeigu nuspręsite įsigyti virtualiųjų valiutų arba su jomis susijusių finansinių produktų ar priemonių, turite puikiai žinoti, ką perkate ir kokią riziką prisiimate. Neinvestuokite pinigų, kurių negalite prarasti. Be to, derėtų laikytis visų įmanomų saugumo reikalavimų naudojant įrangą, prie kurios jungiatės pirkdami, laikydami ar perkeldami virtualiąsias valiutas. Taip pat derėtų žinoti – net ir tuo atveju, jeigu pirksite virtualiąsias valiutas iš reguliuojamo finansų rinkos dalyvio, tai nesumažina lėšų praradimo rizikos.