Vilniaus kredito unija - patikimas finansų partneris
Kas padeda išvengti šeimos finansinės krizės?

Kas padeda išvengti šeimos finansinės krizės?

Neretai kyla sunkumų tvarkant asmeninius finansus, o itin daugelio nesutarimų šeimoje priežastimi tampa būtent pinigai. Didžioji dalis porų pritaria, kad iki santuokos būtina aptarti finansinius klausimus. Tačiau amerikiečių mokslininkų atlikta apklausa įrodo, kad net 91 proc. žmonių vengia kalbėti apie finansus su savo partneriu. Todėl gyvenimą kartu pradedančioms poroms finansų ekspertai pataria nusistatyti tikslus ir šeimos pinigų tvarkymo taisykles, kurių bus laikomasi.

Pasiskirstykite vaidmenimis

Prieš pradėdami tvarkyti finansus, pirmiausia susitarkite poroje ir pasiskirstykite vaidmenimis. Nederėtų visų finansinių sprendimų patikėti vienam iš šeimos narių, nes kartu tvarkant finansus galima geriau suprasti vienam kitą ir išvengti konfliktinių situacijų.

Psichologas Mindaugas Radušis pastebi, kad moterims dažniausiai atitenka namų ekonomės pareigos ir rūpinimasis kasdieniais šeimos pirkiniais. Jo nuomone, vyras galėtų imtis kitų finansinių pareigų vykdymo – sumokėti mokesčius, padengti kitas išlaidas, rūpintis bendru šeimos sąskaitų balansu. Psichologas atkreipia dėmesį į tai, kad abu sutuoktiniai turėtų planuoti šeimos biudžetą, kuriame būtų numatytos būsimos pajamos, išlaidos, taip pat aptarta, kiek pinigų bus skiriama taupymui bei nuspręsti, ar bus naudojamasi tokiomis finansinėmis priemonėmis, kaip indėliai, draudimas ar investavimas.

Išsikelkite taupymo tikslus

Siekdami, kad taupymas būtų efektyvus ir motyvuojantis, patartina turėti tikslą. Taupyti vien dėl to, kad taupytume – nuobodi veikla. Ypač svarbu turėti tikslų, svajonių, siekių, kam taupote ir kaupiate pinigus – naujam būstui, atostogoms, geresniam automobiliui.

Turint taupymo tikslą, būtina sąlyga – tikslo svarbumas ir patrauklumas visiems šeimos nariams. Šeimos nariai turi suprasti, dėl kokių tikslų ribojamos kasdienės išlaidos, kurios, deja, ne visada ir reikalingos. Taigi būtina susitarti šeimoje dėl bendro tikslo. Pavyzdžiui, jei šeimoje nusprendėte pirkti naują automobilį, tačiau ateityje planuojate įsigyti nuosavą būstą, vertėtų įsivertinti galimybes bei išanalizuoti turimas pajamas bei išlaidas. Gerai apgalvojus ir priėmus tinkamus sprendimus, galima išvengti nesutarimų.

Laisvė asmeniniams pirkiniams

Šeimoje kivirčų dėl pinigų dažniausiai kyla tuomet, kai vienas daugiau išlaidauja. Tokiais atvejais pinigai tampa galinga priemone kontroliuoti ir valdyti tą, kuris finansiniu atžvilgiu yra silpnesnis. Psichologo M. Radušio nuomone, abu sutuoktiniai turi teisę turėti tam tikrą sumą pinigų asmeninėms išlaidoms. ,,Sumos dydis priklauso nuo partnerių susitarimo, taip pat patartina atsižvelgti ir į šeimos piniginės storį, esamus ir planuojamus finansinius įsipareigojimus. Idealus atvejis šeimoje, kai žmona turi asmeninių pinigų grožio procedūroms, o vyras nenuskriaudžia šeimos nuėjęs į futbolo ar krepšinio rungtynes“,  – pastebi M. Radušis. Anot M. Radušio, praktika rodo, kad galimybė laisvai disponuoti sutarta suma sutuoktiniams suteikia daugiau pasitikėjimo savimi, daro santykius lygiaverčiais.

Išvenkite klaidų

Šeimos santykiai gali pablogėti ir dėl neapgalvotų sprendimų tvarkant finansus. Viena didžiausių klaidų, kurios galima išvengti, yra per dideli tikslai. Per daug sumažinę savo kasdienes išlaidas, galite patirti diskomfortą. Niekada netaupiusiam žmogui finansų ekspertai pataria atsidėti nuo 10 iki 20 proc. nuolat gaunamų ir apie 30 – 50 proc. papildomų pajamų, jei tokių turite.

Dar viena klaida – netinkamas pasiruošimas. Paprastai šeima sugeba išsikelti taupymo tikslus, numato prioritetus, tačiau laiko trūkumas, neapdairumas ir nepasiruošimas tampa jų priešu taupant. Pavyzdžiui, šeima nusprendžia kiekvieną mėnesį taupyti po 200 eurų, o vieną mėnesį tokios sumos nelieka, dar kitą – pamiršta atidėti paskirtą sumą. Kad išvengtumėte panašių situacijų, patariama numatytą taupymui sumą automatiškai pervesti į  atskirą, taupymui skirtą, sąskaitą.