Vilniaus kredito unija - patikimas finansų partneris
Kaip suvaldyti kasdienes, mėnesio ar metines išlaidas?

Kaip suvaldyti kasdienes, mėnesio ar metines išlaidas?

Su asmeninių finansų valdymu susiduria kiekvienas asmuo, planuojantis savo pajamas ir išlaidas. Siekiant tinkamai valdyti asmenines išlaidas, pirmiausia jas reikia suskirstyti į tam tikras grupes.  Asmeninių pinigų valdymas yra kur kas paprastesnis dalykas nei įmonių finansų valdymas ar investicijų valdymas, tačiau norint savo finansus valdyti tinkamai, taip pat reikalingos tam tikros žinios, patirtis bei įpročiai. Išlaidos gali būti skirstomos įvairiai, todėl aptarsime dažniausias išlaidų rūšis ir patarsime, kaip jas valdyti.

 Rekomenduojamos išlaidų grupės

 1. Išlaidos maistui ir nealkoholiniams gėrimams.
 2. Išlaidos drabužiams ir avalynei (įskaitant priežiūros, taisymo, valymo, nuomos išlaidas).
 3. Būsto išlaikymo išlaidos (būsto nuomai, mokesčiams už elektrą, dujas, šildymą, vandenį, kitiems mokesčiams).
 4. Būsto apstatymo išlaidos (kasdienės priežiūros, remonto prekėms ar paslaugoms, baldams, kilimams, kitiems buityje naudojamiems daiktams ir kt.).
 5. Išlaidos sveikatos priežiūrai (farmacijos gaminiams, medicinos paslaugoms).
 6. Transporto išlaidos (transporto priemonėms, jų priežiūrai, degalams).
 7. Išlaidos ryšiams (paštui, telefonui).
 8. Išlaidos poilsiui ir kultūrai (laisvalaikio paslaugoms, prekėms, žaidimams, sporto prekėms, kultūros paslaugoms, atostogoms).
 9. Išlaidos švietimui (mokyklinėms prekėms, popamokiniam ugdymui).
 10. Išlaidos restoranams, kavinėms.
 11. Išlaidos kitoms prekėms ir paslaugoms (asmens higienos prekėms ar paslaugoms, asmeniniams daiktams, finansinėms paslaugoms).
 12. Paskolos išlaidos.
 13. Pinigai santaupoms.
 14. Kišenpinigiai (pinigai, skirti asmeninėms reikmėms).

Tačiau, kad būtų galima valdyti išlaidas, tokio suskirstymo neužtenka. Todėl patariama išlaidas skirstyti pagal jų dažnumą. Turimas išlaidas skirstyti pagal dažnumą naudinga planuojant išlaidas ilgesniam laikotarpiui.

Kasdienės išlaidos

Kasdienių išlaidų grupei priskirtinos mitybos, laisvalaikio, transporto, ryšių, būsto tvarkymo, sveikatos palaikymo ir kitos išlaidos, susijusios su neatidėliotinų poreikių tenkinimu. Tokias išlaidas suvaldyti bei kontroliuoti yra sunkiausia. Taip yra dėl to, kad vienkartinės sutaupomos sumos yra gana nedidelės, ir, norint pasiekti reikšmingų rezultatų, reikėtų save riboti gana ilgą laiką. Atrodo, kad mažų sumų taupymas pernelyg varginantis dalykas, o ir rezultatas – menkas. Turbūt atkreipėte dėmesį, kad parduotuvėse prie kasų sudėtos ne knygos ar kasdienio būtinumo prekės, o saldūs batonėliai ar kramtomoji guma, kad viskas būtų lengvai ir greitai pasiekiama.

Mėnesio išlaidos

Mėnesio išlaidų grupei priskirtinos išlaidos už komunalines paslaugas. Šios paslaugos yra nuolatinės, bet apmokamos kartą per mėnesį, todėl pastebimos būtent tokiu dažnumu. Šių išlaidų valdymas panašus į kasdienių – nuolatinės pastangos sutaupyti išleidžiamo vandens ar sunaudojamos elektros energijos kiekį. Atkreiptinas dėmesys, kad šių išlaidų paslaugų kaina yra nustatyta ir žmogus jos keisti negali. Todėl galima kalbėti tik apie specialiai atliekamus veiksmus, skatinančius taupymą. Elektra taupoma išjungiant nereikalingas lemputes, naudojant taupesnius elektros prietaisus ar taupesnę apšvietimo įrangą. Vandens sąnaudos mažinamos naudojant vandenį tausojančią buitinę techniką ar keičiant asmeninius vandens vartojimo įpročius. Šildymo išlaidas galima sumažinti šiltinant būstą ar keičiant jį į mažesnį. Deja, turime pripažinti, kai kurios taupymo priemonės gana brangios, o jų veiksmingumas – kelia abejonių. Todėl kai kurios mėnesio išlaidos tampa nevaldomos, nekeistinos.

Sezoninės išlaidos

Papildomai galima išskirti sezoninių išlaidų grupę. Pateikiame pavyzdį: žiemos išlaidos – šildymo išlaidos, vasaros – oro kondicionavimo išlaidos. Išlaidos panašios į mėnesio išlaidos, bet patiriamos tik vieno sezono metu. Kaip minėjome, šios išlaidos dažniausiai nevaldomos.

Metinės išlaidos

Metinės išlaidos dažniausiai patiriamos kartą per metus. Tai gali būti įvairios draudimo (namų, transporto priemonių, sveikatos) išlaidos. Prie metinių priskirtinos ir atostogų, kelionių bei kitos, rečiau pasitaikančių pramogų, išlaidos. Metinės išlaidos dažniausiai sudaro nemažą dalį, tačiau jas nesunku suvaldyti, kadangi asmens poreikiai priklauso nuo kiekvieno žmogaus apsisprendimo, kaip tuos pinigus panaudoti. Šių išlaidų srityje valdoma viskas – ir kaina, ir paslaugų kiekis, todėl galima numanyti, kiek pinigų išleisime kiekvienam poreikiui tenkinti. Prie metinių išlaidų taip pat priskiriami ir mokesčiai, mokami pagal pateiktus metinių deklaracijų duomenis.

Vienkartinės išlaidos

Vienkartinės išlaidos patiriamos rečiau nei kasmet, tačiau yra gana didelės. Prie tokių išlaidų galime priskirti automobilio, būsto, baldų ar kitų daiktų pirkimą. Šios išlaidos puikiai žinomos ir gali būti nesunkiai valdomos. Jos gali būti ir atidėtos, pasirenkamos pigesnės prekės arba, esant situacijai, išvis atsisakoma įsigyti.