Vilniaus kredito unija - patikimas finansų partneris
Kaip skolintis, kad paskola teiktų džiaugsmą ir netaptų našta?

Kaip skolintis, kad paskola teiktų džiaugsmą ir netaptų našta?

Skolintis mus gali paskatinti nenumatyti gyvenimo pokyčiai ar išaugęs poreikis vartoti. Tačiau skolintis, kaip ir pirkti, reikia atsakingai. Atsižvelkite į šiuos patarimus, jei būsto pirkimui, didesniam pirkiniui, kelionei ar būsto remontui ketinate imti paskolą.

1 žingsnis. Pasiruoškite paskolai

Prieš skolindamiesi, visada atsakykite į šiuos tris pagrindinius klausimus: Kokiu tikslu skolinuosi?, Ar man tikrai reikia to, kam skolinuosi?, Gal galėčiau tokią sumą sutaupyti?

Taigi, vieni iš svarbiausių dalykų – įvertinti, kokiu tikslu skolinatės, ar galėtumėte tokią sumą sutaupyti ir ar tikrai verta skolintis.

Kada verta skolintis? Finansų ekspertų teigimu, skolintis verta tada, kai ketinate įsigyti tai, kas kuria ilgalaikę pridėtinę vertę: ruošiatės įsigyti nuosavą būstą, studijuoti, o gal pradėti ar plėsti verslą.

2 žingsnis. Įvertinkite galimų finansinių įsipareigojimų dydį

Jei vis dėlto nusprendėte skolintis, būtinai įvertinkite, kokia bus visa paskolos suma ir kiek pajamų galite skirti finansiniams įsipareigojimams per mėnesį. Svarbu prisiminti, kad paskolos kainą sudaro ne tik mokamos palūkanos – visada atkreipkite dėmesį ir įvertinkite, kokie yra taikomi vienkartiniai sutarties sudarymo mokesčiai, kiek kainuotų grąžinti pasiskolintą sumą anksčiau, nei numatyta, pakeisti sutarties sąlygas (sutarties trukmę, įmokos dydį ir pan.).

Paskolos kainai nemažą reikšmę turės asmeninė kredito istorija. Tai aktuali informacija apie anksčiau Jūsų prisiimtus finansinius įsipareigojimus ir jų vykdymą per pastaruosius dešimt metų. Nepriekaištinga asmeninė kredito istorija lemia lankstesnes paskolos sąlygas ir mažesnę skolinimosi kainą. Netinkama kredito istorija gali lemti didesnes mokėtinas palūkanas, apsunkinti galimybes gauti kreditą ar prekes ir paslaugas išsimokėtinai.

Kiek galite skirti lėšų paskolos įmokoms? Maksimalus galimų finansinių įsipareigojimų dydis yra nustatytas Lietuvos banko Atsakingojo skolinimo nuostatose. Apie savo galimybes ne kartą kalbėsitės su paskolos davėjais, todėl pravartu trumpai apie tai paskaityti dar prieš pokalbį.

Visi prisiimami finansiniai įsipareigojimai per mėnesį negali viršyti daugiau nei 40 proc. Gaunamų šeimos pajamų. Vadinasi, jei bendros Jūsų šeimos mėnesio pajamos yra 1000 eurų, paskolos įmokoms mokėti galėsite skirti ne daugiau kaip 400 eurų per mėnesį. Tai maksimalus galimų finansinių įsipareigojimų dydis, tačiau finansų ekspertai pataria, kad mėnesio finansiniai įsipareigojimai nesiektų 30 proc. Jūsų gaunamų pajamų. Toks dydis padės labiau apsisaugoti nuo galimų finansinių problemų, jei šiek tiek pasikeistų padėtis, pavyzdžiui, šiek tiek padidėtų mokamų palūkanų suma ar atsirastų papildomų įsipareigojimų.

15 proc. – tai dar vienas Jums aktualus skaičius, jei ketinate skolintis nuosavam būstui įsigyti. Skolinantis būstui, Jūsų pradinis įnašas būtinai turi sudaryti ne mažiau kaip 15 proc. įsigyjamo būsto vertės, t. y. perkant butą už 50 000 eurų, privaloma turėti sukaupus bent 7 500 eurų pradinį įnašą.

3 žingsnis. Visada įvertinkite galimas aplinkybes

Įvertinti, ar esate pasiruošęs netikėtiems įvykiams, Jums padės šie klausimai: ar esate sukaupę rekomenduojamą atsargą „juodai dienai“? Finansų ekspertai rekomenduoja sukaupti 3–6 mėnesių atlyginimo atsargą; jei pajamos nėra pastovios, atsarga turėtų būti dar didesnė.

Paklauskite savęs, ar galėtumėte tęsti reguliarų paskolos įmokų mokėjimą, jei staiga pablogėtų Jūsų šeimos finansinė padėtis arba gerokai išaugtų palūkanos. Taip pat nepamirškime ir malonių rūpesčių – šeimos pagausėjimas taip pat turėtų didelės įtakos Jūsų finansinei būklei.

Ką daryti įsiskolinus?

Jei skolinotės tinkamai neįvertinę savo finansinių galimybių, net ir laikini finansiniai nesklandumai gali Jus įsukti į skolų ratą. Pirmieji pavojaus signalai, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį, yra šie: nebegalite atsidėti bent 5 proc. pajamų, laikų neapmokate einamųjų sąskaitų, pradelsiate paskolos įmokų mokėjimą, skolinatės ankstesniems įsiskolinimams padengti ir pan. Tokiu atveju svarbu kuo anksčiau pripažinti sau pačiam, kad nebegalite padengti visų finansinių įsipareigojimų ir turite imtis veiksmų problemoms spręsti.

Vienas iš geriausių būdų pradėti spręsti problemas – surašyti visus savo įsiskolinimus ir juos išdėlioti prioriteto tvarka (mokamų palūkanų dydis, skolos suma, uždelsimo suma ir t. t.) Peržiūrėję ir sudėlioję savo įsiskolinimus, susisiekite su kreditoriais ir aptarkite naujus paskolų grąžinimo grafikus.
Taip pat peržiūrėkite, kaip galėtumėte sumažinti nebūtinas išlaidas ar jų atsisakyti, ir apsvarstykite, ar galėtumėte padidinti pajamas.