Vilniaus kredito unija - patikimas finansų partneris
Kaip išsirinkti tinkamiausią sklypą?

Kaip išsirinkti tinkamiausią sklypą?

Asmeniniai poreikiai, finansinės galimybės, sklypo vertė, likvidumas bei techniniai aspektai – visa tai reikia įvertinti renkantis svajonių sklypą individualaus namo statybai. Labai svarbu šiame pasirinkimo etape išspausti didžiausią naudą, kadangi sklypas lems ne tik namo statymo galimybes, bet ir Jūsų šeimos gyvenimo kokybę.

Apgalvokite savo poreikius

Svarbiausia yra neskubėti ir pagalvoti, kokio tipo namo norėsite. Jei turite šeimą ir svajojate apie didelį namą, o šalia jo – sodą, kuriame auginsite daržoves ir vaisius, jums būtinas didesnis sklypas. „Svarbu apmąstyti ir savo dienos poreikius, kur jūsų darbas, vaikų darželis, mokykla, kiek laiko sugaišite važiuodami iš darbo į namus. Atsižvelkite į patogų susisiekimą: ar gerai išvystyta viešojo transporto sistema, ar patogus susisiekimas važiuojant nuosavu transportu“, – patarimais dalijasi projektavimo ir statybos įmonių grupės „Norhouse“ vadovas Rokas Radvilavičius.

Atsižvelkite į sklypo vertę

Ieškantiems sklypo, patariama atsižvelgti į sklypo viziją po penkerių ar dešimties metų. Ar sklypo vertė išaugs? Kaip rajonas, kuriame norite statyti namą, plėsis po kelių metų? Tikriausiai nebūtumėte patenkinti, jei po kelerių metų šalia jūsų namo pradėtų kilti gamykla ar didžiulis prekybos centras. Prieš įsigyjant sklypą, būtina įvertinti komunikaciją, infrastruktūrą, kaimynystę.

R. Radvilavičiaus nuomone, žmonės dažnai daro klaidą pirkdami pigų sklypą už miesto ir jame statydami brangų namą. Tokiu atveju, ateityje gali būti sunku parduoti namą. Kuo sklypas arčiau miesto, tuo turėtų būti mažesnis – 5 ar 10 arų. Būtų geriausia, jei sklypo kaina sudarytų 20-30 proc. namo vertės. Niekada nepasiduokite pirmajam įspūdžiui ir nepirkite impulsyviai. Jei trūksta patarimų, ar abejojate pasirinkimu, galite kreiptis į specialistus, kurie įvertins sklypo vertę.

Įvertinkite turto išlaikymo išlaidas

Ekonomikos klestėjimo metu pirkėjų sprendimams būdingas bruožas – nepagrįstai išaugę poreikiai. „Pirkėjas stengiasi aprėpti daugiau nei gali, sprendimuose – daug emocijų: įsigyjamas didelio ploto sklypas, kurį reikia prižiūrėti, projektuojamas didelio ploto namas, patiriami dideli išlaikymo kaštai“, – pasakoja nekilnojamojo turto agentūros „ReBank“ vadovas Mindaugas Vaitkūnas. Taip pat reikėtų nepamiršti visuotinio nekilnojamojo turto mokesčio, kuomet mokestinės naštos dydis tiesiogiai priklauso nuo turto vertės.

Nepirkite „katės maiše“

Išsirinkę sklypą, parodykite jį projektuotojams, kurie galėtų įvertinti plika akimi nematomus niuansus. Jeigu sklypas yra teritorijoje, kurioje buvo rengiamas detalusis planas, būtina pardavėjo paprašyti platesnės informacijos apie infrastruktūrą: gali paaiškėti, jog norint gauti statybos leidimą, būtina visiems kvartalo kaimynams įrengti vandentiekį, nuotekas, nutiesti kelią. Neretai būna atvejų, jog žmonės, nusipirkę pigesnį sklypą, nusiperka „katę maiše“ – tuomet telieka investuoti ne į namo statybą, o į daug kainuojančius inžinerinius tinklus, kurie neretai viršija sklypo kainą.

Reikia paminėti, jog būtina gauti naujausią nuosavybės išrašą tos dienos metu, kada nagrinėjate sklypą – neretai pardavėjai, turėdami skolų, pateikia seną nuosavybės pažymėjimą, kuriame nematyti negatyvių aspektų, pavyzdžiui, turto arešto. Todėl nepagailėkite laiko ir pasitarkite su projektuotojais prieš įsigydami savo svajonių sklypą – sutaupysite tikrai nemažai lėšų ir būsite tikri, kad ateityje nekils problemų.

Įvertinkite visumą

„Vilniaus miesto plėtra vystoma į šiaurę, daugiausiai plečiamas Ukmergės plento rajonas, tad jis populiarėja“, – tendencijas pastebi R. Radvilavičius. Namo statyboms taip pat žmonės dažnai renkasi Bajorų, Riešės, Bendorėlių pusę, tačiau susisiekimo prasme, anot specialistų, tai gali būti ne pačios geriausios vietos, jeigu reikia nuolat važinėti į kitą miesto pusę ar, pavyzdžiui, dažnai vykti į oro uostą, centrą ar senamiestį – tokiu atveju, geriau rinktis Pavilnio ar Kalnėnų rajoną. Vilniuje namų kvartalai vystomi įvairiose vietose, todėl visuomet patariama atsižvelgti į savo prioritetus, gyvenimo būdą ir galimybes.