Vilniaus kredito unija - patikimas finansų partneris
Ką svarbu žinoti perkant būstą?

Ką svarbu žinoti perkant būstą?

Pirmojo nuosavo būsto pirkimas – viena svarbiausių gyvenimo investicijų. Prieš įsigyjant būstą, svarbu ne tik tinkamai pasirinkti patikimą finansų partnerį, bet ir apie perkamą būstą gauti kuo daugiau informacijos. Rinktis būstą tik pagal vietą – vienas blogiausių sprendimų, įsitikinę ekspertai. Jų teigimu, prieš perkant reikia įvertinti pastato būklę, statytojo reputaciją, savo poreikius.

Senos ar naujos statybos būstas

Renkantis dažnai svarstote, kas geriau: miesto centras, tačiau senas daugiabutis ar nuošaliau nuo centrinės dalies, bet naujas namas. Butas senos statybos daugiabutyje bus greičiausiai pigesnis, tačiau jo išlaikymo sąnaudos tikrai neprilygs naujam: sąskaita už šildymą, renovacija, nuolatinis remontas. Sename daugiabutyje dažniausiai gyvena vyresnio amžiaus žmonės, kuriuos bus sunku įtikinti modernizuoti namą. Tokių butų išplanavimas taip pat gali neatitikti Jūsų poreikių. Naujos statybos būstas gali būti brangesnis, tačiau, anot specialistų, jis yra likvidesnis. Jis greičiau atsipirks, išleisite mažiau pinigų mokėdami už šildymo sąskaitas.

Garantija ir turto priežiūra

Jei perkate butą naujame name, kaip jau minėta, atsiradus defektams, galite reikalauti, jog statytojas sutvarkytų broką. Garantinis laikotarpis – pirmi penkeri metai, tuomet vystytojas taiso iškilusius defektus. Paslėptiems darbams garantija galioja iki 10 metų. O jei įrodysite, kad brokas padarytas tyčia, garantija gali būti pratęsta iki 20 metų.

Vis dėlto, prieš pasirašydami sutartį, turėtumėte išsiaiškinti, kas vykdys garantinio remonto darbus. Tai nebūtinai bus įmonė, iš kurios perkate būstą, todėl turite žinoti, į ką reikės kreiptis – gaukite konkretaus žmogaus kontaktus. Taip pat sutartyje galite įtraukti sąlygą, kas perimtų įsipareigojimus, bankrutavus garantinės priežiūros vykdytojui.

Įvertinkite galimą būsto vertę

Prieš padėdami parašą ir sutikdami su sąlygomis, įvertinkite, kiek šis būstas gali kainuoti po kelių ar keliolikos metų. Ypač, jei jį perkate kaip investiciją ir ketinate parduoti ar išnuomoti. Patikrinkite, ar šalia yra parduotuvės, vaikų darželiai, mokyklos. Sužinokite, ką planuoja aplink statyti. Įsigijus butą su greta neišplėtota infrastruktūra, ateityje gali būti sunku parduoti.

Dalinė ar pilna apdaila?

Nors dauguma lietuvių perka būstą su daline apdaila ir patys griebiasi statybų, tai ne visada būna pigiausia ir protingiausia išeitis. Anot ekspertų, perkant būstą su paskola, jo įrengimo sąnaudas galima įtraukti į jos sumą. Taip pat šiems darbams galios garantinis laikotarpis. Jei butą įsirengsite patys, visas išlaidas turėsite padengti patys, o radus broką, gali tekti sukti galvą, kaip išsireikalauti jo ištaisymą.

Statytojo reputacija

Prieš pirkdami būstą, pasidomėkite, kam mokate pinigus. Jei įmonė neturi sėkmingos istorijos, vadovas anksčiau vertėsi kitokiu verslu, niekas jūsų neapdraudžia, kad jam vieną dieną viskas atsibos ar nenuspręs bankrutuoti. Paieškokite informacijos apie vystytoją internete, paklausinėkite rekomendacijų.

Pirkti tai, ko reikia

Dažnai pirkėjai renkasi būstą, remdamiesi ateities lūkesčiais. Pavyzdžiui, jauni vieniši pirkėjai įsigyja 80 kv. m ploto butą, nes viliasi greitai sukurti šeimą. Tačiau lūkesčiams neišsipildžius, galima įstrigti su pernelyg dideliu butu. Todėl nereikėtų bijoti pirkti mažesnio būsto, nes atėjus laikui jį parduosite ir kelsitės į erdvesnį. Pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje žmogus būstą keičia vidutiniškai iki 8 kartų per gyvenimą.

Naudingos nuorodos

  • Prieš perkant naują būstą, patariame patikrinti bendruosius miestų planus. Ten galėsite patikrinti, ar šalia neplanuojama statyti gamyklos, galbūt greitai toje vietoje turėtų atsirasti viešojo transporto linija. Be to, sužinosite, kas toje vietoje yra leidžiama arba draudžiama.
  • Dar vienas pagalbininkas – Regia.lt. Čia pagal įvairius kriterijus galite patikrinti, ką greta planuojama statyti ir kitus jums svarbus dalykus.
  • Kurgyvenu.lt – greitas būdas įvertinti aplinką: oro tarša, triukšmas, nusikalstamumas, atstumai iki svarbiausių objektų.
  • Miestai.net/forumas – bendruomeniškomis jėgomis kuriamas ir palaikomas diskusijų forumas, kuriame sukurtos atskiros temos apie miestus, juose statomus objektus.