Vilniaus kredito unija - patikimas finansų partneris
Ką svarbu žinoti deklaruojant pajamas?

Ką svarbu žinoti deklaruojant pajamas?

Kaip ir kiekvienais metais, ne išimtis iš šiemet prasidėjęs pajamų deklaravimas – galvos skausmas ne vienam gyventojui. Nors klausimų, kaip tinkamai užpildyti pajamų bei turto deklaracijas, kildavo ir anksčiau. Kaip teisingai užpildyti deklaracijas ir išvengti klaidų patars Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė.

Deklaruojant sunkumų nebus

„Daugumai gyventojų pajamų ir turto deklaravimas už 2017 neturėtų sukelti įtampos, nes deklaracijos tvarka ir forma, lyginant su praėjusiais metais, nesikeičia, o deklaravimo naujovės aktualios palyginti nedidelei daliai žmonių. Deklaravimo startas šiemet taip pat skelbiamas anksčiau, tad iki deklaracijų teikimo termino pabaigos – gegužės 2 d., bus ir kiek daugiau laiko“, – teigia VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė.

Remiantis statistiniais duomenimis, vien praėjusiais metais 318 tūkst. gyventojų deklaravo 128,5 mln. eurų mokėtino gyventojų pajamų mokesčio. VMI 731 tūkst. gyventojų grąžino 95,5 mln. eurų gyventojų pajamų mokesčio permokos, informavo mokesčių administratorius.

Terminas – gegužės 2 diena

Norintys suspėti laiku deklaracijas privalo pateikti iki gegužės 2 d. Tačiau iki šios dienos privalu ir padengti visas mokesčių nepriemokas.

„Svarbu pažymėti ir tai, kad mokesčių mokėtojai, kurie deklaruoja mokėtiną gyventojų pajamų mokestį, jo nepamirštų ir sumokėti iki gegužės 2 dienos, nelaukdami VMI deklaracijos patvirtinimo“, – išskyrė S. Aliukonytė–Šnirienė.

VMI ėmėsi kovoti su pajamų deklaracijų neteikiančiais ir taip mokesčių bandančiais išvengti gyventojais – jiems pati VMI paskaičiuoja mokėtiną mokesčio sumą, o skolos neapmokėjus per 10 dienų, VMI tokią skolą nusirašo nuo bankų sąskaitų. Tokias netikėtas sąskaitas 2017 m. pabaigoje gavo 15 tūkstančių gyventojų.

„Turim patirties dirbant su šiais gyventojais. Pirmiausia, žinoma, yra raginimas dar iki deklaravimo. Atskiros gyventojų grupės bus kviečiamos ateiti anksčiau ir deklaruoti nelaukiant paskutinės dienos, čia kalbame apie tuos gyventojus, kuriems ypač reiktų pagalbos“, – steigia VMI atstovė.

Jei deklaracijos nepateikiamos, skola neapmokama – VMI kelis kartus primins pateikti deklaraciją, o tuomet, greičiausiai metų antroje pusėje, imsis ir veiksmų. „Turėdama duomenis iš trečiųjų šaltinių VMI suformuos už jį deklaraciją, mokestinę prievolę ir perduos į sistemą“, – aiškino VMI atstovė.

Gyventojas gautų žinią, kad turi susimokėti per 10 dienų, o jei to nedarys – skola bus nurašoma iš banko sąskaitų, tam nepavykus – išieškoma. „10 dienų papildomas terminas po pranešimo skolai sumokėti yra palengvinimas, nes tikrasis terminas yra iki gegužės 2 d.“, – sako S.Aliukonytė-Šnirienė.

Dar viena naujovė Vilniuje: VMI padaliniuose dirba ir „Sodros“ darbuotojų, o „Sodros“ aptarnavimo centruose – VMI darbuotojai.

Kas privalo pateikti deklaracijas?

Dėl pajamų deklaracijų būtinumo turėtų pasitikrinti visi asmenys, kurie gavo kitokių pajamų nei vien darbo pajamos – jei pajamų mokestį gyventojai susimokėti turi patys, būtina deklaruoti ir pajamas. Tačiau ir dirbantiems tik samdomą darbą tokia prievolė kyla, jei buvo pritaikytas per didelis neapmokestinamųjų pajamų dydis (NPD) – jį tenka grąžinti deklaruojant gautas pajamas.

„Jei 33-iame deklaracijos langelyje yra suma su minusu, pajamas privalu deklaruoti“, – sako S. Aliukonytė-Šnirienė ir paaiškina, kad dažniausiai minusas atsiranda dėl neteisingai pritaikyto NPD.

VMI primena, jog pajamų deklaracijas, kaip ir kasmet, privalo pateikti gyventojai, kurie pernai vykdė individualią veiklą ar gavo pajamų, nuo kurių būtina sumokėti mokesčius, taip pat individualių įmonių, ūkinių bendrijų, mažųjų bendrijų savininkai bei gyventojai, kuriems, buvo pritaikytas per didelis neapmokestinamasis pajamų dydis ir dėl to privalu sumokėti dalį gyventojų pajamų mokesčio arba susigrąžinti šį mokestį.

Pati pajamų deklaravimo tvarka nesikeis: kaip ir anksčiau deklaracijos formą galima pateikti internetu ar VMI skyriuje. Daugiausia gyventojų privalo pateikti pajamų deklaracijas dėl vykdytos individualios veiklos pagal pažymą ar verslo liudijimą – pajamas privalu deklaruoti, net jei nebuvo gauta jokių pajamų iš veiklos.

Kiti dažniausi atvejai, kai pajamas privalu deklaruoti – buvo gauta turto nuomos pajamų ar turto pardavimo pajamų.
Visi PVM mokėtojais įregistruoti gyventojai, gavę pajamų iš žemės ūkio veiklos, privalo teikti deklaracijas. PVM mokėtojais neįregistruoti ūkininkai ir jų partneriai, pageidaujantys, kad valstybinio socialinio draudimo įmokos jiems būtų apskaičiuojamos įvertinus 2017 m. pajamas bei išlaidas, ir/arba kandidatuojantys į valstybės politikus, šiais metais turėtų deklaruoti visas iš žemės ūkio veiklos gautas pajamas bei su šia veikla susijusias išlaidas, nesvarbu, kokia suma ir iš kokio šaltinio (gyventojų ar juridinių asmenų) buvo gauta.

Taip pat pajamas deklaruoti reikia gavus didesnės nei 2500 eurų vertės dovanų. Deklaracijų teikti nereikia, jei parduotas NT kaip nuosavybė buvo išlaikytas 10 metų. O kilnojamojo turto, pavyzdžiui, automobilio, pardavimo sandoriai pajamų mokesčiu apmokestinami, kai nuosavybė neišlaikoma bent 3 metus.

Ką ir kada galima susigrąžinti?

Jei gyventojai permokėjo GPM, susigrąžinti permoką jie gali tik pateikę deklaraciją – šiuo atveju prievolės teikti deklaraciją nėra, tačiau norint permoką susigrąžinti, tą padaryti reikia. Teikiant deklaraciją nurodoma ir banko sąskaita, į kurią reikėtų pervesti mokesčio permoką.

Dažniausiai gyventojai mokesčių permoką susigrąžina dėl ne viso panaudoto NPD. Tokie atvejai būna, jei darbuotojai dirbo ne visus metus, šio dydžio netaikė darbdaviai, keitėsi šeimos dydis ir pan.

Taupantieji trečios pakopos pensijų fonduose ar investicinio gyvybės draudimo sąskaitose šiemet galės susigrąžinti mažesnę sumokėto GPM dalį – ne daugiau nei 300 eurų.

Mat apskaičiuojant ir deklaruojant 2017 metų pajamas lengvata apribota – gyvybės draudimo įmokų ir įmokų į pensijų fondus išlaidų suma negali viršyti 2000 eurų. 15 proc. GPM tarifas nuo šios sumos ir sudaro 300 eurų. Kiti atvejai, kada galima susigrąžinti dalį GPM: jei patiriama išlaidų mokant už mokslą arba mokamos palūkanos už iki 2008 m. įsigytą turtą.

Gyventojai kasmet turi galimybę dalį sumokėto pajamų mokesčio skirti paramai, užpildęs papildomą formą – šia galimybe iki šiol pasinaudodavo kas antras deklaruojantysis pajamas.