Vilniaus kredito unija - patikimas finansų partneris
Ką reikia žinoti apie turto vertinimą?

Ką reikia žinoti apie turto vertinimą?

Gavus paskolą būstui ar žemės sklypui įsigyti, kitas svarbus žingsnis – turto vertinimas. Atliekamo turto vertinimo esmė – suteikti klientui objektyvią ir nešališką išvadą apie jo turto būklę, tinkamumą naudoti bei tikėtiną piniginę vertę rinkoje. Apie pagrindinius turto vertinimo etapus, reikalingus dokumentus, dažniausiai daromas klaidas kalbamės su UAB „Centro kubas – Nekilnojamasis turtas“ direktoriumi, turto vertintoju Viktoru Račkovskiu.

Kokius išskirtumėte pagrindinius turto vertinimo etapus?

Patys pagrindiniai yra trys etapai. Dokumentų analizė, turto apžiūra ir skaičiavimo metodikos parinkimas. Pagal įstatymą turto vertinimo etapų yra daugiau, jie prasideda jau nuo sutarties ir techninės užduoties sudarymo, taip pat su užsakovu aptariama, kokiu tikslu ir kam bus vertinamas turtas.

Kokie dokumentai reikalingi vertinant nekilnojamąjį turtą?

Vertinant nekilnojamąjį turtą, svarbiausi identifikaciniai dokumentai, iš kurių būtų galima nustatyti turto savininkus, dydį, išsidėstymą, adresą. Šią informaciją galima gauti VĮ Registrų centre. Vertinant butą, svarbu turėti kadastrinių matavimų bylą, vertinant žemės sklypą, vertintojui reikės pateikti žemės sklypo kadastrinių matavimų planą.

Kokių dokumentų reikia vertinant kilnojamąjį turtą?

Taip pat reikalingi identifikaciniai dokumentai, pasai, apskaitos žurnalas. Pavyzdžiui, automobilis turi turėti techninį pasą, techninės apžiūros taloną, draudimo poliso kopiją. Kuo kiekvienas vertinamas daiktas turės daugiau dokumentų, įrodančių jo vertę, eksploatavimo sąlygas, tuo vertintojui bus lengviau nustatyti objektyvią turto vertę.

Kiek vidutiniškai trunka turto vertinimas?

Apie 3-4 dienas nuo vertinamo turto apžiūros. Vertintojas, neturėdamas pradinių dokumentų, negali pradėti vertinimo. Turto vertintojas pirmiausia padaro skaičiavimus, kuriuos vėliau išsamiai aprašo.  Galutinėje ataskaitoje nurodomi visi pagrindiniai vertinamo turto duomenys: rinkos vertė, likvidacinė vertė, turto išorės bei vidaus apdailos aprašymas, trumpas vietovės, kurioje yra turtas, aprašymas. Dažniausiai ataskaita pateikiama su nuotraukomis, iliustruojančiomis vertinamo turto būklę vertinimo metu.

Kokiais kriterijais vadovautis renkantis turto vertintoją?

Pirmiausia, reikėtų išsiaiškinti, ar Jūsų pasirinktoje įmonėje dirba pakankamai turto vertintojų, kurie galės įsigilinti į objektą ir pažvelgti į jį individualiau. Antra, įmonės reputacija. Mes ypač vertiname reputaciją ir kiekvieną iškilusią problemą sprendžiame kartu su klientu, kol randamas sprendimas. Trečia, renkantis turto vertintoją svarbus profesionalumas ir vertintojo požiūris. Šių dalykų labai dažnai trūksta. Kompanijos, kurios turi nedaug turto vertintojų, natūralu, kad neturės pakankamai laiko įsigilinti į Jūsų vertinamą turtą.

Dažniausiai turto vertinimas atliekamas palyginamuoju metodu. Pavyzdžiui, jei 3 namai yra parduoti už 100 tūkst. eurų, o Jūsų namas yra šalia šių namų ir atitinka tokius pačius parametrus, tai koks galėtų būti argumentas, kad tas namas vertas 120 tūkst. ar 80 tūkst. eurų? Tačiau, kai vienas namas parduotas už 130 tūkst., kitas už 90, o trečias – už 80 tūkst. eurų, tada vertintojas gali nustatyti skirtumus, kodėl vienas namas buvo parduotas žymiai didesne ar mažesne kaina. Rastus skirtumus turto vertintojas geba pritaikyti jo lyginamajam objektui ir argumentuotai įvertinti.

Kokias klaidas daro žmonės renkantis žemės sklypą?

Didžiausia klaida, kad žmonės į sklypą žiūri kaip į sklypą. Tačiau į perkamą žemės sklypą reikėtų žiūrėti kaip į visumą, kaip į vietovę, kurioje jiems reikės gyventi, vesti vaikus į darželį, mokyklą, eiti į parduotuvę. Sklypas dažnai būna tik dešimtadalis visos gyvenamojo namo vertės.

Svarbu atkreipti dėmesį į aplinką, kurioje stovės Jūsų namas. Pasižiūrėti, kokie namai dominuoja aplink. Neretai daroma klaida, kai žmonės užmiestyje į namą investuoja daugybę pinigų, tačiau dėl patirtų investicijų namo vertė užmiestyje netampa didesne.

Antra klaida, kurią žmonės labai dažnai daro, neįvertina tokių dalykų kaip inžineriniai sprendimai ir kiek jie kainuos. Trečia klaida – pačioje pradžioje prieš projektuodami namą nepasitaria su profesionalais ir neišsiaiškina, koks namas atitiktų individualius jų poreikius.