Vilniaus kredito unija - patikimas finansų partneris
Jūsų asmeniniai finansai. Ar žinote, kaip tinkamai juos valdyti?

Jūsų asmeniniai finansai. Ar žinote, kaip tinkamai juos valdyti?

Su asmeninių finansų valdymu susiduria kiekvienas asmuo, planuojantis savo pajamas ir išlaidas. Tiesa, yra daugybę žmonių, atsisakančių galvoti apie planavimą – turėdami pinigų, jie juos išleidžia, neturėdami – laukia geresnių dienų arba eina skolintis. Kad išvengtumėte nemalonių staigmenų ir amžino galvos skausmo, privalote galvoti apie savo biudžetą, pergalvoti išlaidas ir išmokti taupyti. Nors asmeninių finansų valdymas nėra sudėtingas darbas, vis dėlto ši sritis reikalauja tam tikrų žinių, įpročių ugdymo, rimto nusiteikimo ir daugybės motyvacijos.

Svarbiausios taisyklės

Daugeliui žmonių asmeninių finansų valdymas atrodo nuobodus, sudėtingas ir daug laiko reikalaujantis užsiėmimas. Vis dėlto, jei šiam darbui skirsite bent pusvalandį per dieną, netrukus išmoksite vertinti savo finansus, planuoti biudžetą, objektyviai paskirstyti išlaidas ir pajamas, t. y. turėsite tai, apie ką svajojote, ir nesiskųsite pinigų trūkumu.

Taupymas yra paremtas universaliomis finansų valdymo taisyklėmis. Svarbiausioji jų tvirtina, kad išlaidos jokiu būdu negali viršyti pajamų. Racionaliai įvertinkite savo pomėgius – galbūt mėgstate skaniai pavalgyti, o gal laisvalaikį leidžiate naktiniame klube? Mėgstate keliauti, o gal kolekcionuojate retas monetas? Bet kuriuo atveju, jūsų mėnesio išlaidos negali viršyti gaunamų pajamų. Nepamirškite, kad tam tikrą dalį pinigų turite pasilikti juodai dienai, būsto nuomai, paskolos mokėjimui ir kitoms išlaidoms.

Antra taisyklė – visuomet turėkite atliekamų pinigų nenumatytiems atvejams. Finansų planavimo specialistai rekomenduoja turėti bent 5–6 mėnesių algą. Jei neturite pastovių pajamų, pagalvokite apie dar didesnes santaupas. Kitaip sakant, turite būti tikri, kad įvykus nelaimei, pvz., netekus darbo ar susirgus, turėtumėte atliekamų pinigų.

Trečia taisyklė primena, kad dideliems tikslams turite ruoštis iš anksto. Jei greitu metu planuojate pirkti automobilį, brangią buitinę techniką ar imti paskolą būstui, ruoškitės tam kiek įmanoma anksčiau. Net ir itin didelė pinigų suma nesukels jums rūpesčių, jei taupysite ilgesnį laiką.

Taupymas labas svarbus tuo atveju, jei ketinate imti paskolą būstui – pradinio įnašo kaupimas parodys jums, ar iš tiesų sugebėsite mokėti įnašus, t. y., ar tam tikros sumos atidavimas nesukels didesnių rūpesčių ir nepakenks jūsų gyvenimo kokybei.

Ketvirtoji taisyklė – skolinkitės atsakingai! Visuomet įvertinkite kelių finansų įmonių pasiūlymus, rinkitės bendrovę, siūlančią mažiausias palūkanas ir suteikiančią geriausias išsimokėjimo sąlygas. Nepamirškite, kad paskolos įmokos neturėtų viršyti 40 proc. Jūsų uždirbamų pajamų.