Vilniaus kredito unija - patikimas finansų partneris
Gera kredito istorija – žingsnis geros paskolos link

Gera kredito istorija – žingsnis geros paskolos link

Kredito istorija – tai informacija apie visus žmogaus turimus finansinius įsipareigojimus ir jų vykdymą per pastaruosius 10 metų. Ji parodo žmogaus sugebėjimą valdyti savo pinigus, jų srautus, laiku padengti įsipareigojimus, atsiskaityti už paslaugas. Beje, neretai klaidinga manoma, kad kredito istorija svarbi tiems, kurie jau turi paskolą, nors šis dokumentas aktualiausias dar tik ketinantiems skolintis, nes tai yra vienas svarbiausių kriterijų, kuriais remiamasi priimant sprendimą dėl kredito suteikimo.

Bloga kredito istorija didina riziką, kad skolininkas negrąžins paskolos numatytomis sąlygomis, todėl tai lemia didesnes palūkanas, trumpesnį paskolos grąžinimo terminą arba apskritai neigiamą finansų įstaigos atsakymą. Asmuo, kurio pastarųjų 10 metų kredito istorijoje yra įrašų apie nevykdytus įsipareigojimus, yra laikomas mažiau patikimu ir rizikingesniu.

Kredito istorija ir joje esantys duomenys leidžia sudaryti kiekvieno žmogaus asmeninį kredito reitingą, savotišką asmens patikimumo ir jos sugebėjimo laiku įvykdyti finansinius įsipareigojimus vertinimą. Reitingas parodo vėlavimo atsiskaityti 90 ir daugiau dienų tikimybę bei rizikos klasę. Šį rodiklį skaičiuoja ir asmeninės kredito istorijos sistema Manocreditinfo.lt.

A reitingas reiškia, kad galima be problemų naudotis finansinėmis paslaugomis, gauti geriausias sąlygas, mažesnis B reitingas taip pat didesnių problemų nesukelia, tačiau C reitingą turintys asmenys jau gali būti neaptarnaujami arba jiems taikomos nepalankios paslaugų sąlygos. Tuo tarpu gyventojai su D reitingu iš finansų institucijų gali sulaukti papildomų reikalavimų arba itin nepalankių paslaugų sąlygų, o E reitingą turintys asmenys iš viso neturės galimybės naudotis finansinėmis paslaugomis. Kiekviena finansų institucija Lietuvoje turi savo rizikos vertinimo modelius, kuriais naudojasi vertindama fizinio asmens riziką. Jie privalo atitikti bendrus jiems keliamus reikalavimus, tačiau sprendimas dėl finansinių paslaugų suteikimo asmeniui priklauso nuo rizikos, kurią sutinka pripažinti pats kredito davėjas.

Būtina žinoti, kad įrašai asmens kredito istorijoje niekur nedingsta. Neverta manyti, kad grąžinus visas skolas arba sumokėjus delspinigius, kredito istorija yra ištrinama. Kredito istorija yra susieta ne su žmogumi, o su jo turimais kreditais ar juos suteikusia finansų institucija. Informacija apie nepadengtą/pradelstą skolą kreditų biure saugoma dar dešimt metų po to, kai skola jau padengta ir visą laiką, kol laukiama įsipareigojimo įvykdymo. Kitaip tariant, laiku nesumokėta skola ar įmokos gali ilgam apsunkinti gyventojo galimybes skolintis bei įsigyti prekes ir paslaugas išsimokėtinai.

Beje, svarbu suprasti ir tai, kad mažų skolų nebūna: net ir kelių dešimčių eurų pradelstas mokėjimas gali tapti rimta bėda. Kodėl? Tokiais atvejais norėdamas apsidrausti kreditorius gali bloginti kreditavimo sąlygas. Pavyzdžiui, 50 eurų skola gyventojui gal ir nesutrukdys gauti stambios paskolos iš finansų bendrovės, tačiau ji gali lemti didesnes palūkanas arba trumpesnio laikotarpio paskolos sutartį, taigi, ir didesnes palūkanas. Kita vertus, jei vėluojama mokėti vienam mobiliojo ryšio operatoriui, tai galimybės pasirašyti naują ilgalaikę sutartį su kitu operatoriumi tikrai sumažėja, nes kas gi rimtai vertins tą, kuris su reikalavimu laiku dengti skolas jau kartą nesusidorojo.
Vis dėlto, ką daryti, jei mokėjimai dėl užmaršumo ar kokių kitų priežasčių ima strigti? Finansų įstaigos, telekomunikacijų kompanijos, komunalines ir kitas paslaugas teikiančios įmonės įspėjimus apie susidariusią skolą paprastai praneša raštu. Iš finansų ar kitos institucijos gavus pirmą pranešimą apie susidariusią skolą ir ją skubiai padengus, neigiamos pasekmės bus minimalios, duomenys apie skolas kreditų biuro nepasieks, nes neigiama kredito istorija atsiranda tada, kai žmogus savo įsiskolinimų vėluoja vykdyti nuo 30 iki 60 dienų. Taigi, padengus skolą per mėnesį nuo pranešimo apie ją išsiuntimo, galite būti ramūs, kad neigiamas įrašas dar negresia. Nors, žinoma, reikia paskubėti.

Gali būti ir taip, kad laiškas pasimes, žinios negausite, o skola kaupsis. Tokiu atveju apie pradelstą mokėjimą galite net nežinoti, nors kredito istorija jau neblizga. Profesionalai nors kartą per metus pataria pasidomėti apie tai, ar jūsų kredito istorijoje nėra kokių įrašų. Tai padaryti nesudėtinga, reikia būti internetinės bankininkystės vartotoju.

Asmeninės kreditų istorijos duomenys Lietuvos gyventojams šiuo metu prieinami specialioje interneto sistemoje „Manocreditinfo.lt“. Vieną kartą per metus jie šia sistema gali pasinaudoti nemokamai: sužinoti savo 10 metų pradelstų skolų istoriją, esamus pradelstus įsiskolinimus ir kokios įmonės per pastaruosius dvejus metus domėjosi jų kredito istorija.

Problemų gaunat paskolą gali sukelti ir prasta sutuoktinio asmeninio kredito istorija. Sukūrus šeimą ir į finansų institucijas kreipiantis dėl paskolos, jos gavėjais ir/ar laiduotojais tampa abu sutuoktiniai. Taigi, imant paskolą tikrinamos ir vertinamos abiejų paskolos gavėjų kredito istorijos, o nevykusi vieno sutuoktinio kredito istorija gali lemti, kad paskolos negaus ir kitas.

Jeigu vis dėlto informacija apie skolą pasirodo kredito biuro duomenų bazėje, ją reikia kuo greičiau padengti. Svarbu neužmiršti, jog beveik visada nuo pradelsto privalomo mokėjimo skaičiuojami delspinigiai, kurie įsiskolintą sumą tik didina. Tad neilgai trukus nedidelės sumos klausimas gali virsti didele problema. Skolos pradelsimas daugiau nei 90 dienų yra riba, nuo kurios asmuo pripažįstamas nesugebančiu vykdyti įsipareigojimų ir tokia informacija yra įrašoma į kredito istoriją.