Vilniaus kredito unija - patikimas finansų partneris
Bankų atlikta apklausa: bendros paskolų teikimo sąlygos keisis nežymiai

Bankų atlikta apklausa: bendros paskolų teikimo sąlygos keisis nežymiai

​Lietuvoje veikiantys bankai informuoja, kad iš esmės nekeičia skolinimo politikos ir kartu šiemet nesitiki spartaus nekilnojamojo turto (NT) kainų augimo, tokios tendencijos išryškėjo Lietuvos banko atliktoje apklausoje.

„Nors verslas įžvelgia palankesnes sąlygas skolintis, bankai nurodo, kad skolinimo nešvelnina. Vis dėlto, analizuodami statistinius duomenis, kartu su ūkio ir atlyginimų kilimu matome, kad pamažu didėja ir bankų norima prisiimti rizika. Būsto rinkai ir skolinimui esant ant kaitimo ribos, labai svarbu, kad rinkos dalyviai atsakingai valdytų rizikas“, – komentuoja Lietuvos banko Finansinio stabilumo departamento direktorius Simonas Krėpšta.

Per 2017 m. pirmąjį ketvirtį aštuoni bankai iš dešimties skolinimo sąlygų nekeitė, du šiek tiek sugriežtino skolinimo standartus mažoms įmonėms. Bankai teigia, kad artimiausiu metu nežymiai griežtės paskolų teikimas įmonėms, būsto paskolų teikimo sąlygos nesikeis, o vartojimo kreditų – šiek tiek švelnės.

Finansų įstaigų nuomone, namų ūkių vartojimo kreditų paklausa per 2017 m. pirmąjį ketvirtį šiek tiek sumažėjo, o paskolų būstui įsigyti ir įmonių paskolų – nepakito. Pagrindiniai veiksniai, skatinę esamą nemažą būsto paskolų paklausą, buvo būsto rinkos raidos (įskaitant kainas) perspektyvos, bendras žemas palūkanų normų lygis ir didelis vartotojų pasitikėjimas.

Įmonių poreikį skolintis labiausiai skatino išaugęs lėšų atsargoms ir apyvartiniam kapitalui finansuoti poreikis. Apklausos dalyvių vertinimu, per ateinantį ketvirtį vartojimo kreditų ir įmonių paskolų paklausa turėtų padidėti, o paskolų būstui įsigyti – šiek tiek sumažėti.

Nors NT kainos Lietuvoje kilo visus praėjusius metus ir pirmąjį šių metų ketvirtį, apklausoje dalyvavę bankai nesitiki spartaus tolesnio jų augimo. Septyni iš dešimties bankų mano, kad per artimiausius metus naujų butų kaina augs iki 5 proc., o senos statybos butų – nesikeis. Be to, aštuoni iš dešimties apklausoje dalyvavusių bankų nurodė, kad disbalansų gyvenamojo būsto rinkoje šiuo metu nėra, o komercinės paskirties NT rinkoje formavimąsi įžvelgė vienas apklausos dalyvis.