Vilniaus kredito unija - patikimas finansų partneris
Asmeninių finansų trenerės patarimai, kad prieššventinis laikotarpis nekeltų streso

Asmeninių finansų trenerės patarimai, kad prieššventinis laikotarpis nekeltų streso

Gruodis – ne tik šeimos ir švenčių mėnuo, bet ir kone labiausiai įtemptas dovanų paieškų metas. Turbūt daugeliui kyla klausimų, kaip paruošti šventinį stalą, kaip šeimos narius nudžiuginti dovanomis, kaip padėti vaikui pasiruošti darželio ar mokyklos šventei ir dar daugybė „kaip“. Ir ne tik kaip padaryti, kaip suspėti, bet ir kiek visa tai kainuos. Atsakymais į šiuos klausimus ir patarimais dalijasi asmeninių finansų trenerė Marija Bunkaitė.

Kaip patartumėte šventes praleisti smagiai ir neišleisti visų turimų pinigų?

Receptas gana paprastas – kuo anksčiau pradėsite ruoštis Kalėdoms, tuo jos bus ir psichologiškai, ir finansiškai lengvesnės. Ir pasiruošimo džiaugsmas tęsis ilgai, ir paskutinės dienos prieš Kalėdas nepavirs panišku lakstymu po parduotuves. Jei jau nuo vasaros Kalėdoms į atskirą „vokelį“ atsidėjote po truputį pinigų arba jei visus metus supirkinėjote dovanas, pasinaudodami 40 ar net 50 proc. nuolaidomis, kurių per metus tikrai pasitaiko, tai Kalėdos neatneš daug streso ir finansinės įtampos.

Jei iš anksto ruoštasi nebuvo ir Kalėdos užklupo „netikėtai“, reikia ramiai atsisėsti, realiai įvertinti, kiek galite sau leisti skirti pinigų šventėms – ir dovanoms, ir vaišėms. Kai žinosite, kiek galite skirti dovanoms, pasidarykite dovanų sąrašą – surašykite visus gavėjus ir kiek pinigų skirsite kiekvieno iš jų dovanai. Tilpkite į bendrą sumą, kurią nusistatėte. Ir, žinoma, stenkitės planą vykdyti. Jei vieną dovaną nupirkote brangiau, nei planuota, kitą teks nupirkti pigesnę, kad neviršytumėte bendros sumos.

Kaip atsispirti pagundai ir suvaldyti norą įsigyti šventiškai įpakuotą daiktą, kurio galbūt ir nereikia ar jis gerokai viršija žmogaus finansines galimybes?

Stebuklingo būdo nėra. Reikia paprasčiausiai sąmoningai suvokti ir valdyti savo veiksmus, nepasiduoti manipuliacijoms. Impulsyvesniems, ne kartą prisipirkusiems tai, ko nereikia, lengvai pasiduodantiems reklamoms rekomenduojama paprasčiausiai vengti pagundų – nesilankyti prekybos centruose arba eiti į juos tik su tiksliu sąrašu ir nežioplinėti. Čia vėlgi pravers iš anksto susidarytas dovanų sąrašas su nusistatytomis sumomis.

Derėtų sutikti, kad dovanas reikia pirkti iš anksto, bet ką daryti, jei šventės čia pat, o dovanų stalčius vis dar tuščias?

Pasimokyti iš šios situacijos ir kitais metais pradėti ruoštis iš anksto. O šiais metais vis dar nevėlu nusistatyti konkrečią sumą, pasidaryti sąrašą ir jį vykdyti. Maksimaliai nuolaidomis pasinaudoti gal jau ir nepavyks, bet vis dar galima išvengti per didelių išlaidų, juo labiau neplanuotų. Esant šiuolaikinei pasiūlai, atsisėdus prie kompiuterio galima ir per vieną vakarą dovanas supirkti. Svarbu, kad pagal sąrašą ir neviršijant nusistatytos sumos.

Kaip manote, ar tikrai dovanos yra pagrindinis švenčių akcentas?

Žinoma, tą dovanų maniją kelia mūsų vartotojiškumas. Paklauskite savo senelių, kaip buvo švenčiamos Kalėdos, ir kokios tada būdavo dovanos, ar jos iš viso būdavo teikiamos. Žinoma, tada ir galimybės buvo kitos. O dabar, manau, viskas priklauso nuo šeimos. Paprastai kuo daugiau meilės ir sutarimo yra šeimoje, tuo pigesnių, bet mielesnių dovanų užtenka.