Vilniaus kredito unija - patikimas finansų partneris
5 patarimai, išmokantys vaikus elgtis su pinigais

5 patarimai, išmokantys vaikus elgtis su pinigais

Išmokyti vaikus elgtis su pinigais nėra taip paprasta, nes tam reikia kantrybės ir laiko.  Kalbėdami apie finansinį ugdymą, specialistai pabrėžia, kad didžiausią įtaką finansiniam vaikų išprusimui daro tėvai. Tinkamai formuodami vaikų finansinius įgūdžius, užtikrinsite jiems finansinę nepriklausomybę visam gyvenimui.

               Remiantis atlikto tyrimo duomenimis, 60 proc. JAV gyvenančių vaikų tvirtina, kad elgtis su pinigais išmoko šeimoje ir tik 11 proc. teigia to išmokę mokykloje. Tėvų daromą įtaką finansinei vaikų atsakomybei pastebi ir edukologijos mokslų daktarė Austėja Landsbergienė. „Vaikams suaugusieji yra pirmasis ir pagrindinis aplinkinio pasaulio suvokimo šaltinis. Todėl labai svarbu, kad tėvai tinkamai ugdytų vaikų finansinį raštingumą, nes nuo to priklauso, kaip vaikai užaugę gebės valdyti savo finansus ir savarankiškai priimti finansinius sprendimus“, – įsitikinusi dr. A. Landsbergienė.

Pastebima, kad kai kurie tėvai vengia kalbėtis su vaikais apie pinigus argumentuodami, kad vaikai dar per maži tokioms rimtoms temoms. Tačiau A. Landsbergienė nepritaria tokiam požiūriui ir yra įsitikinusi, kad kalbėti apie finansus su vaikais niekada nėra per anksti. Ji akcentuoja, kad jau nuo ketverių metų vaikas aktyviai įsitraukia į šeimos gyvenimą, todėl su juo turi būti kalbama visomis temomis, pinigai – ne išimtis.

Ryžtingai spręsdami savo finansines problemas šeimoje, formuosite teigiamus vaikų įgūdžius. Ypač svarbu, kad tėvai neslėptų nuo vaiko jokių su finansais iškylančių problemų. Pasak A. Landsbergienės, vaikas visapusiškai turėtų dalyvauti šeimos gyvenime. „Rekomenduočiau drąsiai vestis vaiką į banką kad ir imant paskolą ir – jau ūgtelėjusiam vaikui – leisti pačiam valdyti savo asmeninius finansus“, – patarimais dalijasi dr. A. Landsbergienė.

  1. Mokykite vaikus duoti. Psichologai siūlo nuo pat mažens pratinti vaiką atidėti 10 proc. kišenpinigių labdarai. Tačiau tokiu būdu skatindami vaiką, ne visada sulauksite norimo rezultato – ypač, jei patys apskritai nesate linkę aukoti.
  2. Mokykite taupyti. Kuo anksčiau vaiką to išmokysite, tuo didesnę paslaugą padarysite vėlesniam jo gyvenimui. Pasakykite, kad taupymui pinigai atidedami pirmiausia, o ne tai, kas liko. Manoma, kad vaikui sulaukus 7–8 metų, jau galima atidaryti jo sąskaitą, į kurią jis galėtų dėti savo taupomus pinigus. Jeigu turite vyresnį vaiką, kuris dar neturi savo sąskaitos – pats laikas ją atidaryti!
  3. Skatinkite vaiko verslumą. Jei vaikas turi tikslą ar svajonę, patarkite, kaip galėtų užsidirbti pinigų. Tegul vaikas pasisiūlo atlikti darbus, už kuriuos jūs mokate kitiems žmonėms arba tegul pasisiūlo kitiems atlikti tuos darbus (nupjauna žolę, ravi daržus, sutvarko namus ir pan.).
  4. Neduokite pinigų ar dovanų už gerą elgesį. Geras ir doras žmogus, visų pirma, yra dovana sau, o ne mamai, tėtei ar visuomenei. Vaikui turi užtekti, kad jūs pritariate jo tinkamam elgesiui ir pagiriate.
  5. Nesistenkite kompensuoti vaikui to, ko negavote patys vaikystėje. Kai kurie pirkiniai simbolizuoja virsmą, perėjimą iš vienos stadijos į kitą. Leiskite savo vaikams tai patirti. Kai ką brangaus jie turi nusipirkti patys. Pavyzdžiui, ypač vertinamas gali būti pirmasis automobilis, įsigytas už ilgai taupytus ir sunkiai uždirbtus pirmuosius pinigus.