Vilniaus kredito unija - patikimas finansų partneris
5 pagrindinės finansų funkcijos

5 pagrindinės finansų funkcijos

Gana dažnai girdime terminą „finansų valdymas“, tačiau retai susimąstome apie šios sąvokos reikšmę ir daromą įtaką asmeninio gyvenimo kokybei. Daugeliui finansai asocijuojasi su pinigais, tačiau ar finansai – vien tik pinigai ar kažkas daugiau? Visų pirma, pinigai yra universali mainų priemonė, kai tam tikrą jų sumą galime iškeisti į prekes ar paslaugas. Tačiau finansai egzistuoja ne tik kaip mainų priemonė, bet atlieka ir kitas funkcijas.

 1 funkcija – asmeninių pinigų gavimas

Viena iš finansų funkcijų – pinigų gavimas, dar vadinamas asmeniniais finansais. „Neretai kyla klausimas, kaip susitvarkyti su turimais finansais, kurie yra ištisas pinigų planavimo bei valdymo procesas. Šis procesas susijęs ne tik su pajamų gavimu, bet ir jų paskirstymu, kaupimu, nuolatiniu tikrinimu apie tinkamą jų panaudojimą“ – teigia Mykolo Romerio universiteto Ekonomikos ir verslo fakulteto profesorius Gintaras Černius.

Pasak profesoriaus, siekiant tinkamai elgtis su gautais pinigais, asmeninių finansų valdymo įgūdžiai reikalingi visiems: nesvarbu, kokio amžiaus, specialybės ar socialinės padėties žmogus. Turbūt kiekvienas turime tikslų, norų, kuriems įgyvendinti reikalinga tam tikra pinigų suma.

2 funkcija – pinigų paskirstymas

Ne mažiau svarbi funkcija – tikslingas pinigų paskirstymas. Skirstydami pinigus, sprendžiame, kiek pinigų skirsime maistui, būstui, pramogoms ir įvairiems poreikiams patenkinti.

Kalbėdamas apie asmeninių išlaidų valdymą, profesorius G. Černius pabrėžia, kad svarbiausia, jog išlaidos neviršytų gautų pajamų. „Kartais dalis pinigų išleidžiama nebūtinoms prekėms ar paslaugoms. Stebint ir skaičiuojant savo išlaidas, svarbu vadovautis biudžeto sudarymo ir išlaidų kontrolės principais. Atkreiptinas dėmesys į tai, kad pajamas reikėtų atsakingai naudoti: dalį atidėti taupymui ar kaupimui“ – akcentuoja profesorius.

3 funkcija – pinigų kaupimas

Vykdant šią funkciją, sprendžiamas poreikių užtikrinimo klausimas ir garantuojamas finansinis saugumas ateityje. Asmeninių finansų valdymo specialistai rekomenduoja kas mėnesį bent 10-30 proc. savo pajamų skirti kaupimui, o likusius paskirstyti kasdieninėms reikmėms.

Taigi kaip teisingai taupyti? Patariama nepirkti to, kas nereikalinga, pirkti prekes ir paslaugas už „protingą“ kainą, nesivaikant žymių prekės ženklų, taupyti ten, kur reikia, o ne visur iš eilės (netaupyti maisto sąskaita), atsisakyti žalingų įpročių, teisingai elgtis su sutaupytais pinigais – tinkamai juos investuoti.

4 funkcija – pinigų investavimas

Šiai funkcijai apibūdinti puikiai tinka frazė „pinigai daro pinigus“. G. Černius atkreipia dėmesį, kad vienas iš asmeninių finansų siekių – investuoti, jog iš investicijų gaunamų pinigų būtų įmanoma pakankamai patogiai gyventi.

„Jeigu investuojate finansų rinkoje, derėtų nepamiršti dviejų taisyklių: pirma, skaidyti investicijas – investuoti savo lėšas ne į vienos įmonės akcijas, obligacijas ar investicinius fondus, bet paskirstyti jas į kelių įmonių akcijas, obligacijas, ar investicinius fondus.

Antra, nepamiršti analizuoti praeities rezultatų: grąžos ir rizikos. Mažiau patyrę investuotojai dažnai susižavi gan didelėmis grąžomis, tačiau pamiršta įvertinti investicinę riziką“, – pataria G. Černius.

5 funkcija – finansų sistemos kontrolė

Bene viena svarbesnių finansų atliekamų funkcijų – griežta visos sistemos kontrolė. Galime tinkamai valdyti asmeninius finansus, rūpestingai paskirstyti turimas pajamas, tačiau dar nereiškia, kad atlikus šiuos veiksmus, sistema savaime veiks. Viena vertus, kad pasiektume finansinę nepriklausomybę, būtina nuolatinė finansų priežiūra. Kita vertus, jei pasikeičia finansinė padėtis šeimoje, svarbu tinkamai sudėlioti prioritetus, kada ir kam skirsime pinigus, kad pasiektume užsibrėžtų tikslų. Turimus finansus reikia sistemingai valdyti, nes priešingu atveju finansai neatliks savo funkcijų.