Vilniaus kredito unija - patikimas finansų partneris
3 SVARBIAUSI ŽINSGNIAI FINANSINĖS SĖKMĖS LINK

3 SVARBIAUSI ŽINSGNIAI FINANSINĖS SĖKMĖS LINK

Pastebima tendencija, kad Lietuvos gyventojai vis dar mažai domisi asmeninių finansų valdymo klausimais. Nors pinigai yra neatsiejama žmonių gyvenimo dalis, tačiau specifinių žinių stoka lemia netinkamą finansų panaudojimą. Kad išvengtume nemalonių staigmenų dėl pinigų stygiaus, turime tinkamai valdyti asmeninius finansus. Taigi kokie yra esminiai žingsniai, padėsiantys užtikrinti finansinę sėkmę ir saugumą?

Taupymas – esminė saugių asmeninių finansų dalis

Neretai nutinka, kai išlaidos viršija gautas pajamas, todėl reikia skolintis arba pradėti taupyti nenumatytiems atvejams. Taupymas – pirmasis žingsnis siekiant asmeninės ar šeimos finansinės gerovės. Finansų planavimo specialistai rekomenduoja turėti bent 3-6 mėnesių atlyginimo dydžio sumą saugioje vietoje, pavyzdžiui, kredito įstaigoje. Nors daugeliui tai atrodys nemaži pinigai, tačiau būtent tokia suma padės išgyventi galimus finansinius sunkumus.

Pradėti taupyti patariama kuo anksčiau. Nesvarbu, kokio dydžio gaunamas atlyginimas, tačiau rekomenduojama atidėti 10 proc. sumos nuo algos kiekvieną mėnesį. Jei padidėja atlyginimas ar atsiranda papildomų pinigų, juos taip pat skirkite taupymui. Turėdami pakankamai santaupų, būsite užtikrinti, kad įvykus nelaimei nereikės klimpti į skolas.

Investavimo svarba asmeninių finansų valdymo srityje

Prieš pradedant taupyti, būtina susidaryti tikslų veiksmų planą. Pasiekus minėtą 3-6 mėnesių atlyginimo sumą, galima pradėti galvoti apie tolimesnius finansinius planus. Antrasis žingsnis finansinės sėkmės link – santaupų investavimas. Vienas iš investavimo būdų – indėliai, kurie yra saugus būdas tiek taupyti, tiek investuoti turimas lėšas. Kadangi indėliai draudžiami valstybės, todėl laikomi visiškai nerizikinga investicija. Lietuvoje indėliai draudžiami, kurių suma kredito įstaigoje neviršija 100 000 Eur.

Viena populiariausių indėlių rūšių – terminuotasis indėlis. Tai konkrečiam terminui padėtas indėlis, už kurį mokamos iš anksto žinomos palūkanos, kurios nekinta visą sutarties laikotarpį, o jų dydis priklauso nuo indėlio trukmės.

Asmeninių finansų valdymas labai svarbus, kadangi efektyvus finansų panaudojimas turės naudos ateityje. Nusprendus investuoti, verta pasirinkti atsakingą investavimo būdą, tinkantį pagal asmenines galimybes bei ateičiai keliamus tikslus.

Teisingas biudžeto planavimas

Turbūt nesuklysime teigdami, kad vienas iš asmeninių finansų tikslų – visada turėti pakankamai pinigų. Todėl trečias bene svarbiausias asmeninių finansų valdymo žingsnis yra planavimas. Kad galėtume įgyvendinti tiek trumpalaikius, tiek ilgalaikius tikslus, susijusius su finansais, turime atsakingai tvarkyti pajamų ir išlaidų apskaitą. Kasdienė išlaidų apskaita padės tinkamai planuoti turimas lėšas bei paskirstyti jas taip, kad mėnesio pabaigoje išlaidos neviršytų uždirbtų pajamų.

Neretai biudžeto planavimas padeda išvengti rizikingų situacijų, nes stebint išlaidas dažniausiai sugebama išmokti taupyti ir taip pasiruošiama nenumatytiems atvejams, su kuriais, deja, tenka susidurti kiekvienam (pavyzdžiui, sugedus automobiliui, gali tekti sumokėti nemažą sumą už jo remontą). Žmonės, kurie veda savo asmeninį ar šeimos biudžetą, pastebi, kur per daug išleidžia ir tai jiems padeda sumažinti išlaidas tose srityse ir taip sutaupyti svarbesniems dalykams.

Tiesa ta, kas biudžeto plano sudarymas nėra lengvas darbas, jis reikalauja laiko, noro, žinių, pastangų, dažnai net ir specialistų pagalbos, kuri būna mokama, taigi ir pinigų. Tačiau užtikriname, kad tinkamas finansų valdymas namų ūkio kontekste leis pasiekti didesnių finansinių perspektyvų, tokių kaip senatvės užsitikrinimas, draudimas, nekilnojamasis turtas.

Kaip sudaryti išlaidų planą?

Pradėti fiksuoti išlaidas nėra sunku. Reikia peržiūrėti esamas išlaidas ir pagal jas bei turimas pajamas sudaryti planą. Planuojamas būsimas išlaidas galima sugrupuoti į nuolatines ir kintamas išlaidas. Kai kurios iš nuolatinių išlaidų yra vienodos, pavyzdžiui:

 • būsto nuomos ir priežiūros išlaidos (pastovūs mokesčiai);
 • transporto išlaidos (mėnesio bilietai);
 • įvairūs mokesčiai (kab. televizija, internetas, sporto klubai, kitų klubų narystė);
 • paskolų įmokos;
 • santaupos (būtent išlaidoms reikėtų priskirti ir tuos pinigus, kuriuos norime sutaupyti).

Kitos nuolatinės išlaidos gali kisti kiekvieną mėnesį. Pavyzdžiui:

 • išlaidos maistui;
 • būsto išlaikymo išlaidos (mokesčiai už vandenį, elektrą, šildymą, dujas);
 • išlaidos degalams;
 • mokesčiai už mobilųjį telefoną;
 • išlaidos maistui kavinėse, valgyklose, restoranuose;
 • įvairios asmeninės išlaidos (asmeninės higienos prekės, kirpyklos paslaugos ir pan.).

Yra ir kintamų išlaidų, kurių atsiranda tik kartais, todėl ir suma visuomet kinta. Tai išlaidos naujiems buities prietaisams, naujiems drabužiams, pramogoms ir visiems kitiems maloniems, tačiau nebūtiniems dalykams.

Išlaidų planą rekomenduojama sudaryti ilgesniam laikui – bent keliems mėnesiams, pusmečiui ar metams. Tokiu būdu galėsime stebėti, kurios iš nuolatinių išlaidų padidės ar sumažės ir kokių kintamų išlaidų gali atsirasti.